İran: ABD, İsrailliler ile Filistinliler arasındaki çatışmaya zaten askeri olarak dahil oldu

T24 Dış Haberler

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kanaani, ABD’nin Hamas-İsrail savaşına mevcut durumda yoğun bir şekilde dahil olduğunu ve “sorumlu tutulması gerektiğini” söyledi.

Kanaani, ABD’nin müdahil olması halinde İran’ın da müdahil olup olmayacağı sorusuna “İran, ABD’nin İsrail ve Filistinliler arasındaki çatışmaya zaten askeri olarak dahil olduğunu düşünüyor” yanıtını verdi. 

ABD, Hamas’ın saldırılarına karşılık İsrail’e desteğini aralarında USS Gerald R Ford uçak gemisinin de bulunduğu çok sayıda gemiyi Doğu Akdeniz’e taşıyarak göstermişti. 

Önümüzdeki günlerde bu gemiye ikinci bir uçak gemisinin daha katılması bekleniyor. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bunların bir provokasyon değil caydırıcılık olduğunu söyledi.

TIKLAYIN | Diplomatik kaynaklar: İran, İsrail’i “operasyon devam ederse müdahale etmek zorunda kalacakları” konusunda BM aracılığıyla uyardı

İran’ın İsrail’e Birleşmiş Milletler üzerinden bir mesaj göndererek İsrail-Hamas savaşında gerilimi artırmak istemediği, ancak İsrail’in Gazze’deki operasyonu devam ederse müdahale etmek zorunda kalacaklarını ifade ettiği öğrenilmişti. 

Axios’a konuşan iki diplomatik kaynağa göre cumartesi günü Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan ile görüştü. Wennesland’ın Hamas-İsrail savaşının Orta Doğu’ya yayılmasını önlemek için Tahran’dan yardım istediği ifade edilmişti. 

Kaynaklar, Emirabdullahiyan’ın gerilimin daha da tırmanmasını istemeseler de kırmızı çizgileri olduğunu söylediğini; İsrail’in askeri operasyonlarının devam etmesi durumunda İran’ın, “karşılık vermek zorunda kalacağını” bildirdiğini aktarmıştı. Emirabdullahiyan’ın özellikle İsrail ordusunun gerçekleştirmesi gündemde olan kara harekatına vurgu yaptığı belirtilmişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx