Gazze gerilimi: Prens Selman, Blinken’ı saatlerce bekletti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail-Filistin çatışmalarının yoğunlaşmasının ardından Orta Doğu turu kapsamında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la bir araya geldi.

ABD merkezli Washington Post gazetesi, dün, Blinken ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yaptığı görüşmenin detaylarını kaleme aldı.

Washington Post, Arap dünyasının en güçlü liderlerinin sert direnişiyle karşılaşan Blinken’ın, Veliaht Prens Selman’la görüşebilmek için saatlerce bekletildiğini öne sürdü. Riyad’da Muhammed bin Selman’ın Blinken’ı saatlerce beklettiği belirtilirken, normalde akşam saatlerinde yapılması planlanan görüşmeye Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin ertesi sabah geldiği aktarıldı.

GAZZE KONUSUNDAKİ RAHATSIZLIĞINI İLETTİ

Veliaht Prens Selman, sabah gerçekleşen toplantıda, görüşme başlar başlamaz “masum insanların hayatına mal olan İsrail operasyonunun durdurulması ve Filistin topraklarını susuz, elektriksiz ve yakıtsız bırakan Gazze kuşatmasının kaldırılması gerektiğini” söyledi. Veliaht Prens ayrıca, Hamas’ı ortadan kaldırmaya yönelik maksimalist hedefini sürdürmesi için İsrail’i destekleyen ABD politikasıyla doğrudan çelişecek şekilde askeri tırmanışın durdurulması çağrısı yaptı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx