Yüzde 50+1 şartı değişecek mi? Bakan Tunç ‘geri dönüş yok’ diyerek işaret etti

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Noterler Birliği’nde düzenlenen ‘’Yarının Dünyasında Bugünün Çocuk Hakları’’ konulu panele katıldı. Bakan Tunç, panel sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tunç, Filistin meselesine ilişkin, “Türkiye olarak adaleti savunmaya devam edeceğiz. İsrail, Uluslararası Ceza Mahkemesinde mutlaka yargılanacak. Gazze’de bebekleri katledenler soykırım suçundan yargılanmalı. Filistinlileri yalnız bırakmayacağız” dedi.

’50+1 meselesi TBMM’de değerlendirilebilir’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir istikrar sistemi olduğuna dikkat çeken Bakan Tunç, bu sistemden herhangi bir dönüşün olmadığını dile getirerek,

“Yeni ihtiyaçlar durumunda yeni değişikliklerin değerlendirilerek sistemde reform ihtiyacı varsa kaçınılamayacağını dile getirdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği 50+1 meselesi de bu çerçevede TBMM’de değerlendirilebilir. Mutabakat sağlandığında demokratik sivil bir anayasa yapılabilir”

ifadelerini kullandı.

Ogün Samast hakkında yeni iddianame

Bakan Tunç, Ogün Samast hakkındaki yeni iddianameye ilişkin şöyle konuştu:

“Bu konular yargısal süreçle ilgili. 2007’de cinayet sonrası yargılama süreci başladı. Tetikçinin yaşının küçük olmasından dolayı çocuk mahkemesinde oldu. O dönem 21 yıla hükmetti mahkeme. Dosyaların evveliyatını bilmeden hüküm vermek doğru değil. Darbe girişimi sonrası FETÖ’nün amaçları doğrultusunda işlenip işlenmediği incelendi. Ogün Samast’la ilgili suç duyurusunda bulunuldu, hükümle birlikte. Yargılama devam edecek. Tüm bunların değerlendirmesini yapacak olan mahkemelerimizdir.”

Akşener’in iddiaları

“Bu çok ciddi bir iddia. Böyle bir iddia varsa cumhuriyet savcılıklarına bildirilmeli. Hemen üzerine gidebilecek bir iddia. Sayın Akşener’in yargı mekanları ile paylaşması önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx