Yunan Profesörden ‘Marmara Depremi’ Uyarısı

Lekkas, İstanbul’a dikkat çekerek, “Evet, büyük bir olay bekliyoruz. Ülkedeki tüm bilim insanlarının görüşleri birbirine yakınlaşıyor. Yani bu bir zaman meselesi. Ne kadar gecikirse deprem o kadar büyük olacak, yani enerji o kadar yoğunlaşacak. Ve tabii ki şehir çok savunmasız. Nüfusu 20 milyon ve şu anda binaların üçte biri çok eski binalar. Üçte biri de Antakya ve Adana’daki gibi yeni binalar” dedi.

Lekka, “Toplamda 8 Richter’i geçmez. Tüm fay kırılırsa 7.7 ya da 7.8 civarında olur. Nispeten dar bir alanda 20 milyon kişi biriktiğinde mutlaka kayıplar olacaktır. Tabii ki bu depremin senaryosuna, yani ne zaman ve nasıl olacağına bağlı. Umarım fay zaman zaman daha küçük depremlerle kırılır ve örneğin Antakya’da olduğu gibi büyük bir etki yaratmayız” diye ekledi.

Yunanistan’daki tüm kamu binalarının depreme karşı test edileceğini hatırlatan Lekkas’a göre, Yunanistan’daki mutlak öncelik “yapıların sismik zırhlandırılması, eğitim, bilgilendirme ve şu anda ülkedeki tüm kamu binalarında yapmakta olduğumuz ve bir yıl içinde tamamlanacak olan ön sismik testler” gibi konulardır.

Lekkas, özel binalarla ilgili olarak, “Bu binaların denetimden geçmesi gerekecek. Kamu binalarındaki sismik denetimin tamamlanmasının hemen ardından, bu zorunlu denetimin ülkedeki tüm binalara, özel binalara, mal sahiplerinin sorumluluğu altında genişletilmesi için bazı kurumsal düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Lekkas, şöyle devam etti:

Bakın, bir daire kiralanırken ya da satılırken enerji sertifikası isteyip deprem sertifikasını atlayamayız. Normalde binaların yapısal yeterlilik belgesi olması lazım. Tabii ki mal sahiplerinden tahsil edilmeli. Yavaş yavaş bu kontrol yapılacaktır. Bu kontrolün yapılmasını öneriyoruz ve tabii ki bu binalara başka bir değer katacak ve güçlendirilmesi gereken ya da zamanın tahribatına uğramış binalarla ilgili olarak ya da başka her neyse, bunların kurumsal çerçeve temelinde, yani binaların sismik kapasitelerine göre onarımı ve restorasyonuna ilişkin yönetmelik temelinde yapılması gerekecektir. OASP’den yakın zamanda çıkardığımız bu yönetmelikler var.

Jeoloji profesörü son olarak, Yunanistan’ın Japonya

Ana Başlıklar

Yunan Deprem Planlama ve Koruma Örgütü Başkanı Efthimios Lekkas, İstanbul’da büyük bir depremin kaçınılmaz olduğunu iddia etti.

Lekkas, depremin büyüklüğünün 7.7 ya da 7.8 civarında olabileceğini, ancak 8 Richter’i geçmeyeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Lekkas, depremin İstanbul’da büyük yıkıma neden olabileceğini ve kayıpların yaşanabileceğini belirtti.

Lekkas, Yunanistan’da tüm kamu binalarının depreme karşı test edileceğini, özel binalara yönelik zorunlu denetimlerin de yakın zamanda başlayacağını söyledi.

Lekkas, Japonya’dan depreme hazırlık konusunda ders alınması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx