Akaryakıt fiyatları için iki önemli gelişme: Petrol fiyatı çakıldı, Irak hattında ilk adım

Haber7

Brent petrol fiyatları son bir haftada talep endişeleriyle 87 dolardan 80 doların altına kadar geriledi.

Petrol fiyatları, Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler ve kışa yönelik talep endişeleri ve ABD’de benzin tüketimindeki düşüş beklentisinin talep görünümünün kötüleştiğini gösteren bir dizi göstergeye eklenmesiyle üç ayın en düşük seviyesinde kaldı.

87 dolar seviyelerinde işlem gören petrol gelen verileri sonrası 80 doların altına kadar düştü. Brent Petrol 79,91 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki bu düşüşün benzin ve motorine indirim olarak yansıması beklenirken sektör temsilcilerinden bu konuda henüz bir açıklama gelmedi.

IRAK-TÜRKİYE PETROL HATTI İÇİN KRİTİK GÖRÜŞME

Diğer bir gelişme ise Irak’tan Türkiye’ye başlayarak petrol akışı ile ilgili. Ağustos 2023’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar ve Irak Petrol Bakanı Abdulgani arasında gerçekleşen görüşmesi sonrası hattaki çalışmaların tamamlanması ardından tekrar açılacağı duyurulan Irak-Türkiye boru hattı ile ilgili yeni gelişme yaşandı.


Irak hükümeti petrol yetkilileri Çarşamba günü Irak’tan Türkiye’ye petrol taşıyan boru hattından yeniden akışın başlaması konusunda görüştü.

Reuters’ın haberine göre, Dubai’de Çarşamba günü gerçekleşen toplantıda APIKUR, Irak bakanlığından temsilciler, Irak’ın kamu petrol ihracat şirketi SOMO ve Irak’ın Dubai’de bulunan North Oil Company şirketi yer aldı.

Türkiye, Mart ayındaki tahkim kararının ardından Irak’ın kuzeyinden başlayan rota üzerinden petrol akışını durdurmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, geçen ay boru hattının faaliyete hazır olduğunu söylemiş ancak Iraklı iki üst düzey petrol yetkilisi Irak’ın Türkiye’den boru hattının hazır olup olmadığı konusunda resmi bir bildirim almadığını belirtmişti.

Toplantıda iki taraftan yetkililer de karşılıklı olarak kabul edilebilir ticari koşullar altında petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlanmasının aciliyetini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx