2023’ün son hasadı yapıldı: Tarladan 10 liraya çıkıyor Markette 40 Liraya Satılıyor! Yararları Saymakla Bitmedi

Binlerce futbol sahası büyüklüğündeki elma bahçeleri ile Karaman, Türkiye’nin elma cennetlerinin başında geliyor.

Elma fiyatları birçok tür ve market arasında değişiklik gösteriyor olsa da, iyi bir hasat döneminden çıkmış elmalar market raflarında 40 liranın üzerinde alıcı bulmakta.

ELMA ÜRETİCİLERİ ŞAŞIP KALIYOR

Yılda yarım milyon tonun üzerinde elma üretimi gerçekleştiren Karaman çiftçileri, tarlalarından 10 liraya çıkan elmaların market raflarında 4 katı fiyattan satılması karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışlar, ücretli otoyol ve köprüler ile market kiralarının ve çalışan ücretlerinin artışı, tarla ve market rafları arasındaki fiyat uçurumuna temel gerekçe gösterilirken, Türkiye’nin başını çektiği elma üretimi doktorlar için önemli uyarılar yapılmasına neden oldu.

ELMA HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR, BEYİN DAHA SAĞLIKLI ÇALIŞIYOR

Rosaceae familyasına ait Malus cinsinin bir meyvesi olan elma, dünya genelinde en fazla tüketilen meyvelerin başında geliyor. Besin değeri açısından düşük kalorili olan elma, kilo aldırmadığı gibi zengin lif ve vitamin kaynağı olması nedeniyle sporcuların gözde besinleri arasında gelmekte.

Tek bir elma dahi diyet sırasında tokluk hissi yaratılmasında başarılı olurken, uzmanlar elma tüketimini özellikle kalp ve beyin sağlığı için öneriyor. Hafızaya etkileri bilimsel olarak kanıtlanan elma, lezzet arayanlar için ekşi, tatlı ve çok sayıda türü ile farklı seçenekler sunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx