Yunan profesör: ABD, Türkiye’yi elinde tutmak için bunu yapacak, Türklerle anlaşmalıyız!

Türkiye ile Yunanistan ortasında mühlet gelen tansiyon, Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD ziyareti sonrası yeni bir boyuta taşındı.

Miçotakis’in, ABD’den Türkiye’nin hakkı olan F-35 savaş uçaklarını kendileri için istemekle kalmayıp, F-16 da verilmemesini istemesi, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından reaksiyon gördü ve Erdoğan, “Benim için Miçotakis diye biri yok” dedi.

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki krizi derinleştirmesi öngörülen bu gelişmelere karşın, iki ülkenin bölgede ortak hareket etmesi gerektiğini savunan Yunan akademisyenler de var.

YUNAN PROFESÖR: ABD, YUNANİSTAN’IN EGEMENLİĞİNİ SATACAK

Miçotakis’in ABD ziyareti öncesi Yunan televizyonunda açıklamalarda bulunan Profesör İonnis Mazis, “ABD, Rusya’ya karşı Türkiye’yi kendi tarafında tutmak için Yunanistan’ın egemenliğini satacak” iddiasında bulundu.

“Her seferinde Türklere, Makedonlara ve Arnavutlara karşı pazarlık kozu olarak sunuluyoruz” ifadelerini kullanan Mazis, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“TÜRKİYE İLE DAHA SICAK BİR YAZ GEÇİRECEĞİZ”

“Türkiye, 40 yeni F-16 ile mevcut F-16’ların modernizasyonu ve F-35 programına geri kabulünü istiyor. Almak istediği bu ve ne yazık ki alacağını sanmıyorum. Umarım bu ziyaret beni yanıltır ve tüm bunlar olmaz.

Korkarım ki yaz sıcak lakin jeopolitik olarak daha da sıcak bir yaz geçiriyoruz. Zira görüyorum ki Türkiye’nin yeni favorisi ve gururu Alparslan geliyor. Girit’in güneyindeki yasa dışı ve mesnetsiz Türk – Libya mutabakatı alanına gelip sondaj yapmak için Burada kaçınılmaz olarak kimi tırmanışlarımız olacağını anlıyorsunuz, bu tırmanışların nereye kadar ulaşacağını bilmiyorum. Lakin 2020 yazında Oruç Reis ile gösterdiğimiz müsamahanın birebir ölçüde olmayacağını hayal ediyorum. Hükümet, Oruç Reis’in çok hava şartları nedeniyle Ege’nin her yerine 60-70 günlük seyahatler yapmak zorunda kaldığını söylemişti.

“TÜRKİYE’NİN ABD’DEN BASKI GÖRECEĞİNİ SANMIYORUM”

Yunan Başbakanı’nın ABD ziyaretinden sonra Türklerin baskı görmeyeceğinden tasa ediyorum. Ve yazın kendi işlerini yapacaklar ancak burada konuşmayı bırakıyorum zira hepimizin beklediği bir turizm gerçeği var.

Yunan iş insanları, Ukrayna’daki savaş, pandamı ve sokağa çıkma yasağının açtığı birtakım acılı yaraların kapatılmasını bekliyor.

TÜRKLERLE KAZAN KAZAN SİYASETİNE GEÇMELİYİZ

Size gerçekleşmesi çok mümkün küçük bir kıssa anlatacağım:

Burada hepimiz açız, pekala mevduatları hareketsiz tutmak gerekli mi?

Burada aç olan bizler, başka taraftakilerde (Türklerde) muhtaçlık duyduğumuz şeylerden biraz varken neden onları alıp yarı yarıya paylaşmayalım? Onları (Akdeniz’deki yer altı kaynakları) hiç kullanmamak daha mı güzel? Bu çok duyacağınız bir argüman olacak. Kazan kazan.”

Related Posts

MİT’ten Suriye’de operasyon: PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisi etkisiz hale getirildi

Öldürülen terörist Muhsin Yağan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisini etkisiz hale getirdi …

Putin: Farklı kıtalarda çok sayıda müttefike sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilgilere paha verdiklerini belirterek, “Ülkemizin farklı …

Galatasaray’da 6 ayrılık birden! Okan Buruk 6 ismin biletini kesti

Geçtiğimiz sezon tarihinin en kötü sezonunu yaşayan Galatasaray bu sezon aynı kabusu görmek istemiyor. Ligin ilk haftasında Antalyaspor’u …

Adem Ljajic geri dönüyor! Özgür kalmıştı

Süper Lig devi Beşiktaş ile olan mukavelesinin sona ermesiyle hür kalan Sırp futbolcu Adem Ljajic’e yeni talip çıktı. Al Nassr argümanları …

Kiracıya ‘ev arkadaşı’ uyarısı: Mesken sahibi tahliye ettirebilir

İstanbul’da mesken kiralarının artmasıyla mesken arkadaşı arayanların sayısında artış yaşandı. Ev sahiplerinin bilgisi dahilinde olmadan konut …

Ülke puanına bir katkı da Başakşehir’den

Başakşehir, UEFA Avrupa Konferans Ligi 3’üncü Ön Eleme Turu’nda 3-1 kazandığı ilk maçın rövanşında İzlanda ekibi Breidablik’i sahasında 3-0 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.