Türkiye Ermeni Vakıflar Birliğinden Erdoğan açıklaması: Örnek liderlik

Türkiye Ermeni Vakıflar Birliğinden (ERVAB) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ortasındaki telefon görüşmesine ait yapılan açıklamada, “Türkiye ve Ermenistan ortasında başlatılan olağanlaşma süreci son devirde büyük beklentiler yaratmışken iki önderin telefonla direkt temasıyla oluşan ortam, iyimserliğe yeni bir boyut kazandırmış bulunmaktadır.” ifadesine yer verildi.

ERVAB’dan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ortasındaki telefon görüşmesinin son günlerde Türkiye Ermeni toplumunun gündemini belirleyen bir gelişmeye dönüştüğü belirtildi.

ÖRNEK LİDERLİĞİ TAKDİRLE VE UMUTLA İZLEMEMEKTEDİR

Açıklamada, kişisel düzlemde cemaatin her kısmında gözlemlenen tartışmasız iyimserliğin, Ermeni toplumunda kurumsal düzlemde de büsbütün paylaşıldığı vurgulanarak şunlar kaydedildi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumları olarak faaliyet gösteren onlarca kadim vakfımız ve onlara bağlı tüm kurum ve kuruluşlar, sayın Erdoğan ve sayın Paşinyan tarafından sergilenen örnek liderliği takdirle ve umutla izlemektedir. Türkiye ve Ermenistan ortasında başlatılan olağanlaşma süreci son periyotta büyük beklentiler yaratmışken iki önderin telefonla direkt temasıyla oluşan ortam, iyimserliğe yeni bir boyut kazandırmış bulunmaktadır.”

Açıklamada, “Hakları ve hukuku Türkiye Cumhuriyeti devletinin garantisi altında bulunan esaslı kurumların yöneticileri olarak, diyaloğun ve empatinin yaratacağı yeni imkanların iki ülkenin ve halkın geleceğinin inşası yolunda ne kadar değer taşıyacağını iddia etmekte kuşkusuz zorlanmamaktayız. Memleketler arası arenada çok değerli bir aktör olan Türkiye’nin Ermenistan’la bağlarının olağanlaşması her bakımdan yeni ufuklar vadetmektedir.” tabirine yer verildi.

Bunun yanı sıra olağanlaşmanın doğuracağı yeni olumlu iklimin toplumsal yaşantıya ve kurumların faaliyetlerine de yeni bir soluk katacağının aşikar olduğu belirtilen açıklamada şu sözlere de yer verildi:

“Cemaatimiz, mütevazı potansiyeline rağmen Türkiye ve Ermenistan ortasında sembolik bir köprü addedilebilir. İki kadim halkın bir ortada yaşama geleneğinin devamlılığını simgeleyen toplumumuz, varlıklı kurumlar ağıyla bu olağanlaşma sürecini hararetle desteklemektedir. Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği sayın Başpiskopos Sahak Maşalyan’ın bir toplantıda tabir buyurmuş oldukları üzere Türkiye-Ermenistan olağanlaşması cemaatimizin mukadderatını değiştirebilir. Geride kalan yaklaşık 30 yıllık süreçte bu umudu daima canlı tutmaya çalışan cemaatimiz, bugün sayın Erdoğan’ın ve sayın Paşinyan’ın önderlik ettiği adımların devamı bakımından her iki ülkenin tüm kısımlarını sorumluluk ve gelecek vizyonuyla davranmaya davet etmektedir. Bizler yöneticilik tecrübemizle bu tarihî dönemeçte tüm birikimimizi seferber etmeye hazırız.”

Açıklamada, telefon görüşmesinde bayramlar vesilesiyle birbirlerini kutlayan başkanlardan sonra Türklerin ve Ermenilerin bir gün yeni iş birlikleri ve ortak kazanımlar vesilesiyle de birbirlerini kutlayacağı kanaatinde olduğu belirtildi.

DÜNYADA UMUDU YEŞERTTİ

Bu ortada, Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ın Paşinyan ile telefonda görüşmesinin savaş haberleriyle bunalan dünyada barışa dair umutları yeşerttiğini söyledi.

Maşalyan paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan ortasındaki telefon görüşmesi savaş haberleriyle bunalan dünyamızda barışa dair umutlarımızı yeşerten bir bayram armağanı oldu. Silahların, savaşların ve ölümlerin değil diplomasinin barışçıl metotlarının kazanması için duacıyım. Bu telefon görüşmesinin bin yıllık Türk-Ermeni bağlantılarında yeni bir dostluk sayfasının açılmasına vesile olması dileklerimle.”

Related Posts

Rock’n Roll’un Kralı anılıyor… Elvis’i Elvis yapan 5 şarkı

Elvis Presley… 1950’li yıllardan günümüze dünya çapında Rock’n Roll’un Kralı olarak tüm dünyada tanındı. Ona Kral dedi çünkü ilginç bir dansı …

MİT’ten Suriye’de operasyon: PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisi etkisiz hale getirildi

Öldürülen terörist Muhsin Yağan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisini etkisiz hale getirdi …

Putin: Farklı kıtalarda çok sayıda müttefike sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilgilere paha verdiklerini belirterek, “Ülkemizin farklı …

Galatasaray’da 6 ayrılık birden! Okan Buruk 6 ismin biletini kesti

Geçtiğimiz sezon tarihinin en kötü sezonunu yaşayan Galatasaray bu sezon aynı kabusu görmek istemiyor. Ligin ilk haftasında Antalyaspor’u …

Adem Ljajic geri dönüyor! Özgür kalmıştı

Süper Lig devi Beşiktaş ile olan mukavelesinin sona ermesiyle hür kalan Sırp futbolcu Adem Ljajic’e yeni talip çıktı. Al Nassr argümanları …

Kiracıya ‘ev arkadaşı’ uyarısı: Mesken sahibi tahliye ettirebilir

İstanbul’da mesken kiralarının artmasıyla mesken arkadaşı arayanların sayısında artış yaşandı. Ev sahiplerinin bilgisi dahilinde olmadan konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.