Sri Lanka’da okullar kapatıldı

Sri Lanka, ağır ekonomik krizle uğraş ediyor.

Güney Asya ülkesinde son devirde akaryakıt kıtlığı ortaya çıktı.

Kamu görevlilerine “işe gelmeyin” daveti

Sri Lanka Kamu İdaresi Bakanlığı, temel hizmetleri sürdürenler haricindeki kamu vazifelilerinin, ülke genelinde “mevcut yakıt badiresi ve ulaşım tesislerindeki meseleler nedeniyle” bugün işe gelmemelerini bildirdi.

Okullar kapatıldı

Artan yakıt ezası nedeniyle devlet okulları ve özel okullar da kapatıldı. Ülke genelinde binlerce kişi, akaryakıt istasyonlarında günlerdir yakıt kuyruklarında bekliyor.

Birinci kere temerrüde düştü

Sri Lanka, dün birinci defa vadesi dolan borcunu ödeyemeyerek temerrüde düşmüştü.

Merkez Bankası Lideri Nandalal Weerasinghe, bireylerin ellerinde tutabileceği döviz ölçüsünün 15 binden 10 bin dolara düşürüleceğini açıklamıştı.

Sri Lanka’daki olaylar

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protesto şovlarını ağırlaştırmıştı.

AA’nın haberine nazaran, ülkede 9 Mayıs’ta Başbakanlık Ofisi’nin etrafında toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

Başbakan Rajapaksa istifa etti

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmişti. Başbakanın istifası nedeniyle kabine de otomatikman feshedilmişti.

Sri Lanka Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa,12 Mayıs’ta Ranil Wickremesinghe’yi başbakan atamıştı. Wickremesinghe, ülkede daha evvel 3 devir başbakanlık yapmıştı.

Kamu malına ziyan verenlere ateş açılması talimatı

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt problemi, elektrik kesintileri ve artan besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle güç günler geçiriyor.

Related Posts

MİT’ten Suriye’de operasyon: PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisi etkisiz hale getirildi

Öldürülen terörist Muhsin Yağan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisini etkisiz hale getirdi …

Putin: Farklı kıtalarda çok sayıda müttefike sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilgilere paha verdiklerini belirterek, “Ülkemizin farklı …

Galatasaray’da 6 ayrılık birden! Okan Buruk 6 ismin biletini kesti

Geçtiğimiz sezon tarihinin en kötü sezonunu yaşayan Galatasaray bu sezon aynı kabusu görmek istemiyor. Ligin ilk haftasında Antalyaspor’u …

Adem Ljajic geri dönüyor! Özgür kalmıştı

Süper Lig devi Beşiktaş ile olan mukavelesinin sona ermesiyle hür kalan Sırp futbolcu Adem Ljajic’e yeni talip çıktı. Al Nassr argümanları …

Kiracıya ‘ev arkadaşı’ uyarısı: Mesken sahibi tahliye ettirebilir

İstanbul’da mesken kiralarının artmasıyla mesken arkadaşı arayanların sayısında artış yaşandı. Ev sahiplerinin bilgisi dahilinde olmadan konut …

Ülke puanına bir katkı da Başakşehir’den

Başakşehir, UEFA Avrupa Konferans Ligi 3’üncü Ön Eleme Turu’nda 3-1 kazandığı ilk maçın rövanşında İzlanda ekibi Breidablik’i sahasında 3-0 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.