Siyasetçiler ve iktisatçılar, MB’nin enflasyon tahmini yorumladı: İmkansız, iyimser!

Merkez Bankası, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini büyük bir sıçramayla yüzde 42,8’e yükseltti. Ancak siyasetçiler ve iktisatçılar, bu tahminin dahi iyimser olduğunu belirtiyor.

EKONOMİ 28.04.2022 16:33

Siyasetçiler ve iktisatçılar, MB’nin enflasyon tahmini yorumladı: İmkansız, iyimser!

Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün yaptığı açıklamada 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42,8’e yükselttiklerini bildirdi. MB’nin 2022 başındaki enflasyon tahmini ise yüzde 23,2’ydi. Siyasetçiler ve iktisatçılar ise, aradaki büyük farka rağmen enflasyon tahminin hala ‘çok iyimser’ olduğunu belirtiyor.

ÖZTRAK: İYİMSER TAHMİN

siyasetciler-ve-iktisatcilar-mb-nin-enflasyon-tahmini-yorumladi-imkansiz-tahmin-1009259-1.

MB’nin açıkladığı enflasyon rakamlarının günlük hayatta bir karşılığı olmadığını, yurttaşların yüzde 120’lere varan enflasyonla karşı karşıya kaldığını ifade eden CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Fait Öztrak, “Saray talimatıyla ve ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ safsatasıyla yürütülen para politikası sürdürülebilir değildir. Bu para politikasıyla, enflasyonla mücadelede eli kolu bağlanan MB’nin enflasyon tahminlerini ciddiye almak da mümkün değildir” dedi.

MB’nin sene sonu için yaptığı yüzde 42,8’lik enflasyon tahmininin “iyimser” bir tahmin olduğunu vurgulayan CHP Sözcüsü Öztrak, şöyle devam etti: “Bu kafa değişmedikçe yılsonunda yüzde 50 ve üstü enflasyon kaçınılmazdır. 128 milyar doları buharlaştırılmış, rezerv kolu kesilmiş, faiz kolu arkasından bağlanmış MB yaşananları sadece izlemektedir. Kavcıoğlu’nun enflasyonun dünyadaki gelişmelerden kaynaklandığı yönündeki açıklamaları da bir anlam taşımamaktadır. Nitekim, bu yılın mart ayı itibariyle, üyesi olduğumuz OECD enflasyon ortalama yüzde 7,7 iken, Türkiye’de yüzde 61’dir. OECD’de gıda enflasyonu yüzde 8,7 iken Türkiye’de yüzde 70,3’tür. Enerji enflasyonu yüzde 26,6 iken Türkiye’de yüzde 120,9’dur. Türkiye, dünya enflasyon liginde ise tüm ülkeler arasında altıncı sıradadır. Yaşadığımız olağanüstü hayat pahalılığının sadece dörtte biri dışarıdaki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Kalanı, Saray hükümetinin milletimizin sırtına yüklediği yüktür.”

PAYLAN: SOKAĞIN ENFLASYONU YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE

siyasetciler-ve-iktisatcilar-mb-nin-enflasyon-tahmini-yorumladi-imkansiz-tahmin-1009260-1.

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan da gerçek enflasyon MB’nin açıkladığı tahminlerin çok üstünde olduğunu söyleyerek, “Sokağın enflasyonu 100’ün üzerine çıktı. Hala enflasyonun düşeceğini iddia ediyorlar. Bu beyhude bir çabadır. Yüzde 42’lik rakam da tutmayacak. Ya enflasyon mağdurlarının gelirini artıracaksınız ya da rasyonel politikalarla fiyat istikrarının sağlayacaksınız. Sorun ancak böyle çözülür. Kamu kaynakları, bir avuç yandaşı zenginleştiren politikalar için peşkeş çekildiğinden dolayı bu sonuçlar son derece normaldir. Enflasyon en adaletsiz vergidir. Bu vergi, yoksulu daha da yoksul yapmaktan başka bir işe yaramayacaktır. İktidar değişmedikçe bu gibi sonuçlarla karşılaşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BERKSOY: DOĞRUDAN SİYASETE YANSIMASI OLACAKTIR

siyasetciler-ve-iktisatcilar-mb-nin-enflasyon-tahmini-yorumladi-imkansiz-tahmin-1009261-1.

MB’nin 2022 yılı sonu enflasyon beklentisini iktisatçılar da değerlendirdi.

Prof. Dr. Taner Berksoy, “Enflasyon yüzde 61 iken faizin hala yüzde 14’te tutulması yanlış. Enflasyon ve faiz oranları bu kadar sık oynamaz. Bir program dahilinde hareket edilmediği için enflasyon düşse düşse yüzde 60’tan yüzde 59’a düşer” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın yeni teşvik paketinde faizi yüzde 9’a kadar düşüreceklerine dair açıklamasının servet transferine alan açacağı iddialarıyla ilgili olarak da konuşan Berksoy, “Son dönemin ekonomi algısı ve yönetimi bunun üzerine kurulu. Küçüklerden büyüklere bir servet transferi söz konusu. Bu durumu ekonomi mantığı içinde anlamak biraz zor açıkçası” ifadelerini kullandı.

Berksoy, “Yıl sonuna gelindiğinde yüksek enflasyon yurttaşın cebini nasıl etkileyecek?” sorusuna ise “Halk şu an kendi içinde yaşıyor sıkıntısını. Ekonomi bir süre daha böyle ilerlerse gerçek bir tepki oluşur. 90’lı yıllarda yine benzer siyasi bir karışıklık olmuştu. Dolayısıyla benim tahminim bu durumun doğrudan doğruya siyasete yansıması olacaktır” cevabını verdi.

BABŞUÇU: YÜZDE 42,8 OLMASI İMKANSIZ

siyasetciler-ve-iktisatcilar-mb-nin-enflasyon-tahmini-yorumladi-imkansiz-tahmin-1009262-1.

Eski Ziraat Bankası’nın Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu ise yıl sonu beklentisinin yüzde 42,8 olarak açıklamasıyla ilgili “MB’nin 27 Ocak 2022’de açıkladığı enflasyon oranına üç ayda zaten ulaştık. Yine iyimser bir tahmin yaptılar. Yıl sonu enflasyonunun yüzde 42,8 olması imkânsız. Enflasyon yıl sonunda minimum yüzde 50-55 civarı olacak” dedi.

Enflasyon bu denli yüksekken faizi yüzde 14’te tutmanın inat etmekten başka bir anlama gelmediğini kaydeden Babuşçu, “Bu tutum kredi kullanan iş insanlarına, holdinglere doğru bir kaynak transferi, rant aktarımıdır” dedi.

Babuşçu son olarak hükümet cephesinden gelen önümüzdeki sene enflasyonun düşeceğine dair iddialar hakkına ise “Bu şekilde giderlerse düşeceğine ihtimal vermiyorum. Ama eğer iktisat kitaplarında yazanları uygulamaya başlarlarsa bir miktar düşebilir. Ama yazılanları yapsalar dahi önümüzdeki sene yüzde 30’un altında enflasyon beklemiyorum” şeklinde konuştu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Ziraî girdi enflasyonu sürat kesmiyor: Yüzde 133

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran Tarım-GFE’de …

Ayçiçek yağı fiyatları düşebilir: Yüzde 50 arttı

Ülkenin en büyük ayçiçeği alıcısı olan Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifinin ayçiçeği fiyatlarını yağ oranlarına nazaran ton bazında 12 bin …

Öğrenci kredilerinde faiz kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yeni Yurtlar Kampüsü’nde 105 Yeni GSB Yurt Binası Resmi Açılış Töreni’nde …

Hollandalı NN Hayat, Fiba ile anlaştı

KERİM ÜLKER Bu yılın başında devlet desteğinin yüzde 30’a çıkarılmasıyla hızla büyüyen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 300 milyar TL fon …

Bakan Karaismailoğlu açıkladı! 3 metro sınırı daha açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Sınırı test sürüşü kapsamında yaptığı açıklamada “Her ay …

2 çalışandan 1’i yasal sonun üzerinde çalıştırılıyor

Raporda şu ayrıntılar öne çıktı : Araştırma kapsamında emekçilere “Son 12 ayı düşündüğünüzde iş taleplerini karşılamak emeli ile mesai/vardiya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.