Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Priştine, Sırpları Kosova’nın kuzeyinden sürmeye kararlı

Kosova hükümeti, ülkede yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zaruriliği getirileceğini temmuz sonunda açıkladı.

Kosova’daki Sırplar buna reaksiyon göstererek ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapattı ve ülkede tansiyon arttı. Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile hudut kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılmasının akabinde krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı aldı.

Bunların akabinde NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), bölgede istikrarın bozulması halinde müdahale etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

“Priştine, Sırpları Kosova’nın kuzeyinden sürmeye kararlı”

Kosovalı Sırpların temsilcilerini başşehir Belgrad’da kabul eden Vucic, görüşme sonrası yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Priştine, Sırpları Kosova’nın kuzeyinden sürmeye kararlı. dedi.

Vucic, geçtiğimiz hafta Kosova Başbakanı Albin Kurti’yle, Avrupa Birliği’nin (AB) kolaylaştırıcılığında Brüksel’de yapılan toplantıya işaret ederek, Barış, istikrar, emniyet ve güvenliği korumak için elimizden gelen her şeyi yapmak vazifelerimiz ortasında.diye konuştu.

“Sırplara kalıcı terör uygulanıyor”

1999’dan beri Kosova’daki Sırp nüfusa karşı kalıcı terör uygulanıyor. sözlerini kullanan Vucic, Kosovalı Sırpların haklarının savunulacağını ve mülteci statüsüne maruz kalmayacaklarını kaydetti.

Kosova hükümetinin, ülkede yaşayan Sırplar dahil herkeseKosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğugetirme kararını hatırlatan Vucic, Brüksel’deki görüşmede tarafsız plaka uygulanmasını önerdiğini fakat Kurti’nin bu teklifi kabul etmediğini ve araçların Kosova plakasına sahip olması zorunluluğunu sürdürdüğünü kaydetti.

Sırbistan ve Kosova başkanlarının Brüksel’deki görüşmesinden sonuç çıkmadı

Kurti ve Vucic, Kosova hükümetinin, ülkenin kuzeyinde Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve araç plakası kullanmasına ait kararı sonrası ortaya çıkan tansiyonun akabinde AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in eşliğinde bir ortaya gelmişti.

AA’nın haberine nazaran, Borrell, 6 saatten fazla süren toplantının akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırbistan ile Kosova ortasındaki olağanlaşmayı kapsayan süreç konusunda sonuç alamadıklarını belirtmişti.

Related Posts

TBMM açılıyor! Birinci mesainin konusu da muhakkak oldu

TBMM Genel Şurası, üç aylık ortanın akabinde mesaisine bugün yine başlayacak. Yeni yasama yılının açılışı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis …

Papa Franciscus’tan Ukrayna açıklaması: Bu bir dünya savaşı

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, 15 Eylül’de Kazakistan’a yaptığı ziyaret sırasında birtakım Cizvit …

Irak’ta “Ekim protestoları” başladı: Göstericilere biber gazı ile müdahale

Irak’ta Ekim 2019’da gerçekleştirilen hükümet aksisi protestoların 3. yıl dönümü kapsamında başşehir Bağdat’ta tekrar şovlar başladı. Ortalarında …

Trabzon’da feci kaza: Uçuruma yuvarlanan arabanın şoförü öldü

Korkunç kaza, 27 Eylül Salı akşamı, Köprübaşı ilçesi Beşköy-Emirgan mevkisinde meydana geldi. Hasan Odabaş’ın kullandığı plakası öğrenilemeyen …

Bakan Akar, 8’inci Hudut Alay Komutanlığı’nda sancak teslim etti

Bakan Akar; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral …

Van Gölü’nde korkutan gelişme: Adım adım suyu azalıyor

Van’ın Edremit, Gevaş, Erciş, Muradiye ile Bitlis’in Tatvan ilçelerindeki kıyılarda son yıllarda kuraklık nedeniyle ortaya çıkan iskele ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.