Serebral Palsi hastası, ayak parmakları ile çalışıp liseyi bitirdi

Fiziksel engelli Serebral Palsi (SP) hastası 46 yaşındaki Ümithan Yılmaz, gayelerine ulaşmak için mani tanımadı.

Öğretmen anne babanın üçüncü çocuğu olan ve Ümithan, bir yandan özel bir şirkete çeşitli hususlarda kısa görüntüler hazırlayarak kendi parasını kazanırken, öteki yandan bilgisayar programcısı olabilmek için üniversite imtihanına hazırlanmaya başladı.

AA’nın haberine nazaran; Ümithan’ın 74 yaşındaki emekli öğretmen babası Gürcan Yılmaz, oğullarının 1976’da 7 aylıkken dünyaya geldiğini söyledi.

“Hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi”

Baba Yılmaz, “Doğduktan 5 gün sonra sarılık komasına girdi. Çeşitli vilayetlerde doktora götürdük, altı ay sonra Hacettepe Üniversitesi’nde birinci teşhis konuldu. O periyotta spastik olduğu ve beyninde hasar geliştiği söz edildi. Hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi.” diye konuştu.

“Hiçbir şartta eğitim ve öğretiminden vazgeçmedi”

Baba Yılmaz, Ümithan’ın uzun soluklu tedavi, takip ve fizikî aktivitenin artırılmasına yönelik ağır ve yorucu bir süreç geçirdiğini, daha fazla imkandan yararlanabilmek için de Manisa’dan Ankara’ya yerleştiklerini anlattı.

Beyinde oluşan hasar nedeniyle çocuğun makul kaslarını kullanmakta zahmet çekmesine yol açan Serebral Palsi tanısı konulan Ümithan’ın zeka pürüzü bulunmadığından, yaşıtlarıyla birebir algıya sahip olduğunu vurgulayan baba Yılmaz, oğullarının hiçbir şartta eğitim ve öğretiminden vazgeçmediğini aktardı.

“Bilgisayar aldık ve kendi uğraşıyla her şeyi öğrendi”

Baba Yılmaz, bu süreci şöyle anlattı:

“Ben de eğitimci olduğum için ‘Yetişkinler alfabesi’ temin ettim. Ümithan, bu alfabeyi de çabucak kavradı. Bunlara çalıştırıyordum ve sonra imtihan ediyordum. Fizikî mahzurundan ötürü yazamıyordu lakin okumayı söktü, yaklaşık 7 yaşında okumayı öğrendi. Parmaklarına kalem taktık yazabilmesi için lakin çok sıkıntı oluyordu. Bunun üzerine bilgisayar almamızı istedi. Televizyonda bilgisayar kullanımını anlatan programları izliyordu. Bilgisayar aldık ve kendi gayretiyle her şeyi öğrendi. Ben de okulu bitirip diploma almak istiyorum dedi. Oğlumun eğitimini tamamlaması için daima yanında olduk, ona inandık. Evvel okuma evrakını aldı, akabinde ilkokuldan ve ortaokuldan mezun oldu. Artık de liseyi bitirdi.”


“Liseyi bitirmesi, onun uzaya gitmesi gibi”

Baba Yılmaz, oğlunun muvaffakiyetlerini görmenin kendisi için en büyük memnunluk olduğunu, lakin bir gün hayatta tek başına kalabileceğini düşünmenin ise en derin mutsuzluk olduğunu söyledi.

Kişisel bakım ve gereksinimlerini kendi yapamayan Ümithan’ın her vakit yanında olmaya devam edeceklerini gözleri dolarak aktaran baba Yılmaz, “Allah, bana ve annesine sıhhat, kuvvet versin de gerisinden koşabilelim.” dedi.

Hayatın her şeye karşın devam ettiğini ve yaşarken de her alanda Ümithan’ın elde ettiği muvaffakiyetlerin tadını çıkarmaya çalıştıklarını ve onunla gurur duyduklarını lisana getiren Baba Yılmaz, “Oğlumun bu uğraşla liseyi bitirmesi, onun uzaya gitmesi üzere. O kadar memnunum.” diye konuştu.

“Oğlum, birçok kişi için bir rol model”

Anne Yılmaz, “Eğitimlerini konutta çalışarak tamamladı, hiç okula gitmedi. Bilgisayar ile tanıştıktan bir müddet sonra ünlü bilgisayar firmasının kurucusu Steve Jobs vefa ettiğinde kuruma mail attı ve bilgisayarı nasıl kullandığını anlattı. Onlar da çabucak irtibata girdiler, çok ilgilendiler.” dedi.

Ümithan’a, bunun eğitim hayatını diploma ile taçlandırmak için büyük motivasyon verdiğini anlatan anne Yılmaz, kelamlarına şöyle devam etti:

“Artık diploması olsun istiyordu. O denli ısrarcıydık ki bu isteğinde psikoloğa götürdük. O da sen çok başarılı ve uyanıksın, bu bahiste da niçin bu kadar ısrarcı oluyorsun?’ dedi ve Ümithan da ona ‘sizin diplomanız olmasaydı ben buraya gelmezdim’ diye karşılık verdi. O kadar kararlıydı. Çok çalıştı, 2019’da ilkokul, 2020’de ortaokul diplomasını aldı. Salgın sürecinde de lise için çalıştı, online olarak imtihanlara girdi ve artık Açıköğretim Lisesi’nden mezun oldu. Oğlum, birçok kişi için bir rol model, gururluyuz. Bu süreçte Serabral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) de daima yanımızda oldu, bizi çok aydınlattı.”


“Çocuklarınıza inancın ve inanın”

Yılmaz, “Online çalışıyor, bir husus veriyorlar, onunla ilgili görüntü hazırlıyor. Kendi parasını kazanıyor onu da teknolojik eserlere harcıyor. Buradan herkese tavsiyem, çocuklarınıza itimadın ve inanın.” diye konuştu.

“Kendimi gökdelenin üstüne çıkmış üzere hissediyorum”

Ümithan da “Kendimi gökdelenin üstüne çıkmış üzere hissediyorum. Gelecekte üniversiteyi bitirmek istiyorum fakat güç olacak. Bilgisayar programcılığı istiyorum. Herkes benim üzere inatçı olsun.” kelamlarıyla hislerini aktardı.

Related Posts

DSÖ: Covid salgını yakında bitebilir

DSÖ Avrupa Yöneticisi Kluge, “Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın vakitte bitebilir” dedi. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge …

Obezite ve diyabetin tarihi antik DNA ile araştırılıyor

Hacettepe Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Biyoenformatik Ana Bilim Dalı’nda Öğretim Vazifelisi Gülşah Kılınç ve takımı, Hacettepe …

Fizikî aktivite göğüs kanseri önünde bariyer: Hareketlilik kan sirkülasyonundaki hormonları düşürüyor

Bir araştırmaya nazaran, bayanların fizikî aktivitelerini artırarak hareketsiz kaldıkları süreyi azaltmaları göğüs kanseri riskini de azaltıyor …

Diş sıhhatinizi süt içerek koruyun

Diş çürükleri, günümüzün en sık karşılaşılan sıhhat meselelerinden biri olmakla birlikte karbonhidratların ağızdaki bakterilerle karışması ve …

Şeker Hastaları İçin En Uygun Hem Yanlarında Taşıyıp Hem De Bozulmayan 5 Unsur

Şeker hastalığınız varsa, gezdiğiniz yerlerde ve gittiğiniz misafirliklerde beslenme konusunda kaygılı olabilirsiniz. Bozulmayan besinleri …

10 aylık Beren Nisa bebek laparoskopiyle sağlığına kavuştu

Kütahya’da yaşayan 10 aylık Beren Nisa Kaygısız geceleri ağlama, kusma ve yüzde sarılık şikâyetleriyle tedavi için ailesi tarafından Eskişehir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.