Senatör Bernie Sanders, NASA’yı hedef aldı

Senatör Bernie Sanders, son zamanlarda dünyanın önde gelen iki zengin adamını ve onlara uzay araştırmaları konusunda destek olan NASA’yı sert bir şekilde eleştirdi.

Sanders, The Guardian için kaleme aldığı yazıda Jeff Bezos ve Elon Musk’ın servetlerini uzay araştırmalarına yönlendirerek vergilerden muaf olmalarını, ilerleyen süreçlerde bu araştırmalar ile daha da zenginleşebileceklerine dikkat çekerken, NASA’nın Bezos ve Musk karşısındaki pasif duruşunu eleştirdi. Sanders, uzay turizmindense dünyadaki hayatı iyileştirecek araştırmalara odaklanılması gerektiğini de vurguladı.

VERGİ İNDİRİMLERİNE GEREK VAR MI?

Senatör, ayrıca; ABD’deki servet yoğunluğunu kırmak için vergi oranının yükseltilmesi çağrısında da bulundu:

“Bu ülkedeki insanların yarısından fazlasının maaştan maaşa yaşadığı, 70 milyondan fazla kişinin sigortasız olduğu ve yaklaşık 600.000 Amerikalı’nın evsiz olduğu bir zamanda, Bezos’un yakıt alması için gerçekten milyarlarca dolarlık bir vergi mükellefi kurtarma paketi sağlamalı mıyız? Uzay hobisi mi?”

Sanders, aşırı zenginliğe ve güce sahip olanların uzay araştırmalarını tekellerine almalarına ya da astronotların Ay’a taşınmasına yardım ettikleri için vergi indirimlerinden kurtulmalarına izin vermemesi gerektiğini belirtiyor.

İKİ ZENGİN ADAM ARASINDA GEÇEN BİR YARIŞ

Senatör devam eden uzay yarışının, 1960’ların ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki uzay yarışının aksine “Amerika’nın en zengin iki adamı” arasında geçtiğine dikkat çekti.

15 Temmuz 1969’da, Satürn V roketi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında dururken, yaklaşık 30 kişilik bir grup protestocu, “Uzay için milyarlar, açlar için peni” yazan pankartlar taşıyarak çitin dışında toplandı.

Şimdilerde de pek çok Amerikalı insanların Ay’a gitmesindense NASA’nın iklim değişikliğinin etkilerini izlemesi veya gelen asteroitlere göz kulak olması gibi diğer konulara odaklanması gerektiğini düşünüyor.

Sanders, uzay araştırmalarının insanlığa faydalarını vurgularken, uzayı zenginler için bir oyun alanı olarak gören birçok kişinin duygularını yansıtıyor.

Sanders yazısını, “Uzaya bir sonraki dev adımı attığımız zaman, bunu bir avuç milyarderi trilyonerlere dönüştürmek için değil, tüm insanlığa fayda sağlamak için yapalım” diye sonlandırıyor.

Related Posts

GSM operatörleri hologram araması üzerinde çalışıyor

Mobil akıllı aygıtlar için hologramların gerçek bir mümkünlük olduğu gerçeğine bir adım daha yaklaşıyoruz. Operatörleri, hologram olarak da …

Orhan Pamuk’a soru: Yalçın Küçük hapse atılırken ne yaptın

Yazar Orhan Pamuk yeni kitabı “Uzak Dağlar ve Hatıralar”la ilgili T24’den Murat Sabuncu’ya röportaj verdi.”AKP’lilerin ülkeye demokrasi …

Haftanın Epic Games bedava oyunları belli oldu

Epic Games, her hafta olduğu gibi bu hafta da ücretsiz oyunlar vermeye devam ediyor. Popüler oyun platformunun bu haftaki ücretsiz oyuları …

İngiltere’de birtakım firmalar haftalık çalışmayı 4 güne indiriyor

İngiltere’de bulunan, kar hedefi gütmeyen “4 Day Week Global” isimli kuruluşun geçen haziranda başlattığı ve 6 ay boyunca 3 binden fazla …

Son dakika… Kaş açıklarında faciadan dönüldü: 300 göçmen kurtarıldı!

Son dakika haberi… Denizcilik Genel Müdürlüğünün toplumsal medya hesabından yapılan paylaşıma nazaran, dün KKTC Türk Radyo tarafından Ana Arama …

Son dakika… ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda flaş gelişme! 132 kişi yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’da düzenlenen uyuşturucu operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. 2 bin 22 personelin katılımıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.