Olaylı dava Johnny Depp’in zaferiyle sonlanırken 23 gün boyunca neler yaşandı?

Tüm dünya haftalardır Amber Heard ve Johnny Depp davasını adeta nefes almadan takip etti. Bir davadan çok, dizi üzere bir sonraki duruşma ve şahitler heyecanla beklendi. 23 gün süren davada da sık sık şoke edici, enteresan anlar yaşandı. İşte mahkemeye damga vuran o anlar…

2016’da 15 aylık evliliklerini 8 milyon dolarla sonlandıran Amber Heard ve Johnny Depp, bir müddettir birbirleriyle mahkeme önünde uğraş ediyordu.

İkilinin, tüm dünyaya yansıyan davalarının sebebi ise Amber Heard’ün 2018’de kaleme aldığı ve Washington Post’ta yayınlanan yazıydı. Heard, bu yazıda isim vermese de Johnny Depp’i “kadın döven” ve kendini de şiddete maruz kalmış bir halk figürü olarak tanımladı. Tam da bu devirde “MeToo” hareketinin tesiriyle Heard, pek çok ünlü ismi ve hatta stüdyoyu gerisine almayı başardı.

Johnny Depp, Heard’ün yazısıyla birlikte prestijini süratle kaybetmeye başladığı üzere tıpkı vakitte projelerden de çıkarılmaya başlandı. Fantastik Canavarlar ve Karayip Korsanları serilerindeki rollerinden olurken kendine proje bulmakta da zorlandı.

Depp, sonunda Heard’e karşı bir hakaret davası açtı, Heard de tekrar Depp’e karşı dava açtı ve sonunda ikili ayrılıklarından sonra yine mahkemede karşı karşıya gelmeye başladı.

Fairfax, Virginia’da gerçekleşen ve 23 gün süren yasal hesaplaşmada birbirinden enteresan tabirler, şoke eden argümanlar, ünlü şahitler davaya damga vurdu. Toplumsal medyada memler yaratıldı, espriler yapıldı. İşte davaya damga vuran anlar:

HER ŞEY AMBER HEARD’ÜN LEHİNE BAŞLAMIŞTI

Heard ve avukatları, Johnny Depp’in şiddet gösterdiğini ispat etmek için Depp’in mutfak dolaplarını tekmelediği bir görüntüyü ispat olarak gösterdiler. Görüntüde Depp’in dolapları tekmelediği ve bağırıp küfür ettiği duyuluyordu.

1- DEPP’İN ŞİDDET İÇERİKLİ GÖRÜNTÜSÜ

Depp görüntü hakkında şu tabirleri verdi: “Açıkçası makus vakitler geçiriyordum. Neyle ilgili olduğunu bilmiyorum lakin savunduğunuz kişi tarafından yasa dışı olarak kaydedilmesi, öteki fotoğraflar ve teyp kayıtları ile hayli uyumlu. Görüntüyü çekerken benden saklamaya çalıştı ve sonunda güldü. İşin en enteresan kısmı buydu.”

2- YATAK İMGESİ TÜM DÜNYANIN LİSANINA DOLANDI

Davanın elbet en dikkat çeken ayrıntılarından biri çiftin yatağındaki dışkı manzarası. Bunun Amber Heard’e ilişkin olduğu sav edilirken, Heard tüm savları reddedip köpeklerine ilişkin olduğunu söyledi. Lakin şahitlerden Depp’in sürücüsü Starling Jenkins Heard’ün denetimden çıkan bir latifesi olduğunu belirtti.

Dava müddetinde toplumsal medyada en çok konuşulan olaylardan biri oldu.

3- HEARD’ÜN KAN DONDURAN ARGÜMANI

Heard, haftalar süren davada vakit zaman gözyaşlarını tutamadı ve Depp ile ilgili şoke eden tezlerde bulundu. Bunlardan biri de Depp’in kendisine fizikî ve cinsel şiddet uyguladığı istikametindeydi. Heard, Depp’ten tekraren dayak yedikten sonra kırık bir şarap şişesiyle Depp’in kendisine cinsel şiddet gösterdiğini söyledi.

Lakin Heard, bu savlarını doğrulayamadı. Evlilikleri boyunca her ânı fotoğraflayan, sesleri kaydeden Heard bu âna dair rastgele bir delil sunamayınca argümanları şaibeli kaldı. Yaşanan olaydan sonra Depp ile katıldığı bir davetten fotoğraflar da gösterilince kısa müddette Depp’in avukatları tarafından köşeye sıkıştırıldı.

4- HEARD’ÜN AVUKATLARINDAN YANILGI ÜSTÜNE KUSUR

Bu süreçte tüm gözler yalnızca Amber Heard ve Johnny Depp’te de değildi. İki isim kadar avukatları da göz önündeydi. Her hareketleri inceleniyordu. Heard’ün avukatları bu incelemelerde en çok espri konusu olanlar oldu.

Eski TMZ çalışanı Heard’ün avukatını köşeye sıkıştırdı.

Heard’ün avukatı Adam Nadelhaft, bir sorgu sırasında kendi sorusuna itiraz ederek toplumsal medyada alay konusu oldu.

Ayrıyeten eski bir TMZ çalışanı Morgan Tremaine’in, Depp’in fotoğraflarını basına sızdıran kaynak olarak Heard’ü ima etmesi üzerine Heard’ün avukatı Elaine Bredehoft, Tremaine’in ünlü olmaya çalıştığını vurguladı.

Bredehoft, “Yani bu size 15 dakikalık ün kazandırıyor mu?” dedi. Tremaine’in bu soruya karşılığı ise toplumsal medyada Depp taraftarlarını hayli memnun etti: “Bundan kazanacak hiçbir şeyim yok. Aslında kendimi daha çok TMZ’nin maksadına koyuyorum. Bu durumda Bayan Heard’ü temsil etmeyi seçerken sizin de birebir şeyi yapmış olduğunuzu söyleyebiliriz.”

DEPP’İN HUKUK TAKIMI HAYRANLARIN DA KALBİNİ KAZANDI

Heard’ün hukuk grubu kusur üstüne kusur yaparken, çapraz sorgularda yetersiz kalırken Depp’in avukat takımı ise davanın adeta parlayan yıldızları oldu.

5- YENİ BİR AŞK MI DOĞUYOR?

En çok öne çıkan isimler ortasında Camille Vasquez yer aldı. Başarılı avukatın ismi Depp ile bile anıldı. İkilinin dava sürecinde yakınlaşmış olduğuna dair dedikodular ve hayranların temennileri toplumsal medyada sık sık gündeme geldi.

6- ŞEKERLEMELER BİLE BAHİS OLDU

Depp’in hukuk grubunun Depp ile birlikte ahengi ise gözlerden kaçmadı. Heard’ün tabirlerinde ve avukatlarının konuşmalarında Depp’in uyuşturucu ve alkol bağımlılığına değinilirken bunun en değerli ibaresi olarak da Depp’in duruşmalarda bile daima şekerleme yemesi gösterildi. Bunun üzerine Hem Vasquez’in hem de Ben Chew’in şekerlemelerden yemesi ve itiraz edilmesi toplumsal medyada da dikkat çekti.

Duruşmalarda Depp’in yanında oturan Ben Chew’in bir duruşma sırasında da Depp’in şekerlemelerinden alması hayranların esprili görüntüleriyle karşılandı.

7- HEARD’ÜN ARKADAŞLARI JOHNNY DEPP’İN MESKENİNDE KİRA ÖDEMEDEN YAŞIYOR

Davada eski çiftin bağlarına dair pek çok ayrıntı ortaya çıktı. Özel hayatları en ince detayına kadar irdelendi. Yalnızca birbirleriyle ilgileri değil, birebir vakitte yakın etraflarıyla ilgileri de mercek altına alındı.

Heard lehine konuşan ve şahit kürsüsünde yer alan Amber Heard’ün arkadaşları ve kız kardeşi; Heard’ün Depp’ten şiddet gördüğünü sav ettiler. Şahitler, olayı görmediklerini yalnızca Heard’den duyduklarını söz ederken hepsinin rastgele bir kira ödemeden Johnny Depp’e ilişkin konutlarda kalıyor olması ise dikkat çekti.

8- SÜRPRİZ ŞAHİT

Haftalarca süren ve 23 günde tamamlanan davanın en sürpriz şahidi ise hiç elbet Kate Moss oldu. Heard, bir sözünde Depp’in daha evvel eski kız arkadaşı Kate Moss’u da merdivenlerden iterek şiddet gösterdiğini belirtince Depp’in hukuk grubu Moss’u şahit olarak çağırdı.

Moss, davaya Londra’dan görüntü konferans aracılığıyla katıldı ve Heard’ün tabirini büsbütün reddetti. Johnny Depp’in kendisine hiçbir formda şiddet uygulamadığını belirtti.

JOHNNY DEPP’İN ZAFERİ

11 Nisan’da başlayan, 6 hafta süren davada Depp 38, Heard ise 24 şahit çağırdı. Yedi kişilik heyet heyetinin kararı bir gün ertelemeyle dün açıklandı. Karar duruşmasında Amber Heard hazır beklerken, Johnny Depp iştirak göstermedi.

Heyet 50 milyon dolar tazminat talep eden Depp’i haklı bulurken, 100 milyon dolarlık karşı dava açan Amber Heard’ü ise haksız buldu. Duruşmada daha evvel palavra söylediği ve hayır kurumlarına yapacağı bağışı ödemediğini itiraf eden Heard’ü finans, meslek ve toplumsal manada güç günler bekliyor üzere görünüyor.

Prestiji, bu davadan evvel yerle bir olan Johnny Depp’in ise kendisine sırt çeviren ve Hollywood’u domine eden Warner Bros, Disney üzere stüdyolarla alakasını nasıl ilerleteceği merak konusu…

Related Posts

O denli Bir Geçer Vakit Ki dizisinin Cemile’si Ayça Bingöl ekranlara dönüyor

Öyle Bir Geçer Vakit Ki dizisinde canlandırdığı Cemile karakteriyle tanınan Ayça Bingöl, uzun bir ortanın akabinde ekranlara dönüyor. Ayça Bingöl …

Geniş Aile geri mi dönüyor? Geniş Aile hangi kanalda yayınlanacak?

2009-2011 yılları ortasında birinci olarak Kanal D’de, daha sonra Star TV’de yayınlanan Geniş Aile, komik sahneleri ile herkesin beğenisini …

‘Shakira ile ayrılan Gerard Pique, yeni bir aşka yelken açtı’ iddiası!

Yıldız futbolcu Gerard Pique ile dünyaca ünlü şarkıcı Shakira arasındaki büyük aşk, 2010’da başlamıştı. Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası …

Seda Sayan İpli Büstiyeriyle Yaktı! Genç Kocasına Yaslayıp Bakın Nasıl Poz Verdi?

Müzisyen Çağlar Ökten ile nikah masasına oturan Seda Sayan, genç eşiyle birlikte tatilin tadını çıkarıyor. Antalya’dan Bodrum’a geçen Sayan, bol …

‘Joker 2’ sinemasının vizyon tarihi belirli oldu

Batman serisindeki rolüyle hayran toplayan makûs karakter Joker’in solo sineması, 2019’da beyaz perdeye sunulmuş ve izleyiciler tarafından büyük …

Karanlık kozmik hava, burcunuza yanlışsız gidiyor… İşte 2 Ağustos Burç Yorumları…

Büyük yükselişler ve kimi düşük düşüşlerle bir aya hazırlanın. Ağustos mutlaka bir yumruk atacak – lakin kalpte bir yangın üzere mi yoksa bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.