Lübnan deniz hudutları evrakından İsrail’in Gazze hücumlarını sorumlu tutuyor

Lübnan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran Lübnan Meclis Lider Yardımcısı İlyas Busaab, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir ortaya geldi.

Busaab, başşehir Beyrut’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan görüşmenin akabinde düzenlediği basın toplantısında İsrail’in 5 Ağustos’ta Gazze’ye gerçekleştirdiği akının hudut çizimi belgesini geciktirdiğini lisana getirdi.

Deniz hududunun belirlenmesi için açık vakitleri olmadığını vurgulayan Busaab, istikrarın korunması için süreçlerin eylül ayından evvel sona ermesi gerektiğini aktardı.

Temaslar sürüyor

Lübnanlı yetkili, ülkesi ile İsrail ortasındaki tartışmalı deniz hududu konusunda orta buluculuk yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Güç Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein’ın 2 Ağustos’ta Beyrut’tan ayrılarak İsrail’e gittiğini, şimdi Lübnan’a dönmediğini hatırlattı.

Busaab, bu belgenin takipçisi olduklarını ve Hochstein ile de bu hususta temaslarının sürdüğünü kaydetti.

“Çözülebilir bir anlaşmazlık”

İsrail Meclisi Dış Münasebetler Komitesi Üyesi Milletvekili Ram Ben Barak 1 Ağustos’ta, İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) yaptığı açıklamada, “Bir ilerleme var. Evet, topraklarımıza uzanan gaz alanlarıyla ilgili görüş ayrılıkları mevcut. Lakin bu çözülebilir bir uyuşmazlık.” demişti.

İsrail merkezli Walla haber sitesinde 2 Ağustos’ta yer alan haberde de Hochstein’ın Lübnanlı yetkililerle iki günlük görüşmesinin akabinde Lübnan’dan İsrail’e geldiği aktarılmıştı.

Lübnan’daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah 9 Ağustos’ta, tartışmalı deniz hududuna ait İsrail’in, Lübnan’ın teklifine vereceği karşılığı beklediklerini açıklamıştı.

ABD orta buluculuğunda dolaylı müzakereler

Lübnan ile İsrail ortasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz alanı uyuşmazlığı bulunuyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometre olduğunu söylüyor.

İsrail ve Lübnan deniz sonu uyuşmazlığının tahlili emeliyle Ekim 2020’de Birleşmiş Milletler (BM) nezareti ve ABD orta buluculuğunda dolaylı müzakereler başlamıştı.

Müzakereler, Mayıs 2021’deki beşinci tıbbın akabinde muahedeye varılmaksızın askıya alınmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile 1 yıldır askıda olan müzakerelere tekrar başlanması için 14 Haziran’da, orta bulucu pozisyonundaki ABD Dışişleri Bakanlığı Güç Güvenliği Danışmanı Hochstein ile bir ortaya gelmişti.

Related Posts

Orhan Pamuk’a soru: Yalçın Küçük hapse atılırken ne yaptın

Yazar Orhan Pamuk yeni kitabı “Uzak Dağlar ve Hatıralar”la ilgili T24’den Murat Sabuncu’ya röportaj verdi.”AKP’lilerin ülkeye demokrasi …

İngiltere’de birtakım firmalar haftalık çalışmayı 4 güne indiriyor

İngiltere’de bulunan, kar hedefi gütmeyen “4 Day Week Global” isimli kuruluşun geçen haziranda başlattığı ve 6 ay boyunca 3 binden fazla …

Son dakika… Kaş açıklarında faciadan dönüldü: 300 göçmen kurtarıldı!

Son dakika haberi… Denizcilik Genel Müdürlüğünün toplumsal medya hesabından yapılan paylaşıma nazaran, dün KKTC Türk Radyo tarafından Ana Arama …

Son dakika… ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda flaş gelişme! 132 kişi yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’da düzenlenen uyuşturucu operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. 2 bin 22 personelin katılımıyla …

On Numara 5 Yıldız Kızlar

Anadolu yakasının en seksi ve en ateşli pendik escort bayanlar ile tanışmak için en doğru yerdesiniz. Beyler hayallerini kurduğunuz, ateşli saatlerini sizlere yaiatacak olan güzel kadınlar ile…

2. Elizabeth’in cenaze merasimini izlemek isteyenler, Londra’da kamp kurdu

96 yaşında hayata veda eden Kraliçe 2.Elizabeth 8 Eylül 2022 tarihinde hayatını kaybetti. İngitere’yi yasa boğan vefat sonrası 10 günlük bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.