‘Küfürleşme şahsî bir problem değil’

Zafer Partisi önderi, Soylu ile ortalarındaki hengameyi yorumladı… Ümit Özdağ ile Süleyman Soylu ortasındaki tartışma ‘düello teklifi’nden telefonda küfürleşmeye kadar vardı. Zafer Partisi önderi, küfürleşme öncesinde tansiyonun adım adım yükselişini, hengamenin nedenlerini SÖZCÜ’ye tüm ayrıntıları ile anlattı.

Zafer Partisi (ZP) başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tartışmaları sık sık kamuoyu gündemine geliyor. Evvelce tartışmanın konusu sığınmacılardı. Arbede büyüyünce kimi bürokratlar da olaya dahil oldu, Cilvegözü Hudut Kapısı’na gitmek isteyen Özdağ Hatay’a sokulmadı. Özdağ, Soylu ile istediği yerde arbede etmeye hazır olduğunu duyurdu. Hengame cephesinden gelen son haber ise telefonda karşılıklı ağır küfürleşme oldu. Bu hengameyi Özdağ’a sordum, küfürleşmeye varan olayın öncesinde yaşananları anlattı. Bu savlara karşılık İçişleri Bakanı’nın yanıtı varsa sorumlu gazetecilik anlayışımızla onları da yayımlarız. İşte Özdağ’ın anlattıkları:

– Süleyman Soylu ile benim aramda sorun şahsî değildir. Soylu’nun bana birinci defa Antalya’da Göç Yönetimi Başkanlığı’nın çalıştayında hakaret etti. Ama bağımsız Türk yargısından bunun hakaret olmadığı kararı çıktı. Bu küfürleşme benim açımdan da Türkiye açısından da şahsî bir sorun değil. Bir baskıcı rejimin İçişleri Bakanının, bir parlamentere ve parti genel liderine siyasetlerini engellediği için ve deşifre ettiği için nefret kusmasıdır. Benim Soylu’nun temsil ettiği rejimle kavgam Türkiye’de demokrasi ve hukuk devleti arbedesinin yansımasından ibarettir.

WHATSAPP’TAN UYARDIM

– Soylu neden yıllardır Özdağ’a hakaret ediyor? Zira Soylu’nun, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin demokratik yapısını bozan, Anadolu’yu bir iç savaşa sürükleyen, emperyalist projelere hizmet eden siyasetleri karşısında duran tek parti Zafer Partisi’dir. Arbedenin en kıymetli boyutu Anadolu’nun Türksüzleştirilmesine karşı Zafer Partisi’nin gösterdiği direnç ve Soylu’nun ümmetleştirme siyasetidir.

– Bir TV programında bana, 86 yaşındaki anneme, aileme hakaret etti. Göç Yönetimi Başkanlığı kanalıyla fonlamış olduğu pejmürde, ahlaksız siteler aracılığı ile ben ve parti yöneticileri ile ilgili ahlaksız haberler yaptırıyor. Bu mevzuda kendisini WhatsApp üzerinden ağır biçimde uyardım. Yaptırmış olduğu bizimle ilgili bir pis haberi kendisine yollayarak uyardım. Birkaç dakika sonra beni aradı.

– Soylu, telefonda ‘Siz beni tehdit ediyorsunuz” dedi ve küfür etmeye başladı. O küfürler edince, ben de anlamış olduğu lisandan karşılık verdim. Almanya’da bir içişleri bakanı, değil bir milletvekiline, sade bir vatandaşa küfretse vazifeden alınır.

ALP’TEN ÖZÜR DİLERİM

– Süleyman Soylu küfür ettiğinde, benim de buna karşılık verdiğimde çok az gördüğüm 10 yaşındaki oğlum Alp’le birlikteydik. Doğal o da küfürleşmeleri duydu. Bana dedi ki; “Baba, Türkiye de 85 milyon vatandaş var, bir tanesi İçişleri Bakanı ile küfürleşiyor. O da benim babam.” Sevgili Alp’ten de bu türlü bir şeye şahit olmak zorunda bıraktığım için özür diliyorum.  Ancak Türkiye’nin geleceğinde Süleyman Soylu çeşidi siyasetçilerin olmaması için çaba verilmeli.

Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Ümit Özdağ, “Türkiye sığınmacılarla ilgili bir suskunluk sarmalına itilmişti. Biz siyaset gündemine taşıdık” dedi.

Bir dolar, bir de partimizin oy oranı istikrarlı yükseliyor

Ümit Özdağ ve arkadaşları Zafer Partisi’ni 26 Ağustos 2021’de kurdu. 67 vilayette, 500 ilçede örgütlendi. Özdağ, “Türkiye de hala istikrarlı yükselen iki şey var. Birisi döviz, oburu Zafer Partisi. Bugün oy oranımız da 8-9 bandında olduğunu görüyoruz. Bu noktaya çıkmak çok sıkıntı oldu. Zira büyük bir medya ambargosu altında bu çabayı verdik. Yalnızca toplumsal medya üzerinden parti faaliyetlerini duyurduk ve bu bir yıl içerisinde gelmiş olduğumuz nokta artık bu uçağın kalkıp makul bir irtifaya geldiği ve bundan sonraki uçuşunu yükselişini daha rahat yapacağı bir düzey olarak görüyoruz” dedi. Kampanyaları üçer aylık planlıyorlar. Özdağ, “Ne kadar bize ambargo konulsa da o denli yaratıcı teknikler ve halkın vicdanını, halkın sesini gündeme taşıyan o denli atılımlar gerçekleştiriyoruz ki Türk kamuoyuna bir biçimde ulaşmayı başarıyoruz” savında.

22 Haziran’da jandarma Hatay’a giden Ümit Özdağ’ı kente sokmadı. Özdağ, “Cumhuriyet tarihinde bir kente sokulmayan birinci başkan İsmet İnönü, ikincisi benim” dedi.

Mansur Yavaş’la adaylık konusunu görüşmedik

Ümit Özdağ muhalefetin oylarını bölmekle suçlanıyor. Bu argümanları hatırlattığımda şunları söyledi: “Özellikle şunun altını çizmek isterim: İki seçim var. Bunlardan birisi cumhurbaşkanlığı seçimi, başkası ise parlamento seçimi. Parlamento seçiminde oy bölmek kelam konusu değil. Her parti kendi oyunu alıyor. Oy bölünmesi cumhurbaşkanlığı seçimi için geçerli. Biz de cumhurbaşkanlığı seçiminde oyları bölmeyeceğimizi, birleştireceğimizi, Altılı Masa’nın Mansur Yavaş’ı aday çıkarmasını önererek daha baştan deklare etmiş bir partiyiz. Hal böyleyken Zafer Partisi’ni oyları bölmekle suçlamak siyasal ahlaksızlık sözüdür.”

Özdağ’a, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Mansur Yavaş’la konuşup konuşmadığını, adaylık önerip önermediğini sorduğumda “Hayır, kendisiyle hiç konuşmadım” karşılığını verdi. Özdağ, partisinin çıkışı nasıl yakaladığını da şöyle açıkladı:

MİLLETLE İTTİFAK YAPTIK

“Siyaset ittifak sanatıdır. Lakin ittifakların çürüklüğü, işe yaramazlığı, basiretsizliği ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu dev meseleleri aşmada yetersiz kalacağı gerçeği de görüldükçe, halk seçim sonrasında kararlı bir başkan, güçlü bir politik takım ile mevcut sıkıntılara meydan okuyan bir siyasi partinin gerisinde durabilir.”

Özdağ’a seçimlerde hangi ittifak içinde yer alacaklarını sorduğumda açıklaması şöyle oldu:

“Zafer Partisi, Türk milleti ile ittifak yapmış durumda. Mevcut ittifak yapılarının içerisinde değildir lakin Zafer Partisi’nin etrafında oluşabilecek bir yeni ulusal koalisyon konusunda da görüşlere, yaklaşımlara açığız.”

Related Posts

Turgut Özal’a yazılmış 35 yıllık sır mektup! ‘3 yıldır elimde ve hiç açmadım’

İzmit ilçesinde sahaf dükkanı işleten Şerafettin Ergül, yıllardır kitap, plak, kaset ve pul biriktiriyor. Yaklaşık 200 binin üzerinde kitabı, 2 …

A Milli Takım’da 4 yıldız futbolcu kadrodan çıkarıldı! Stefan Kuntz’un yeni tercihleri şaşırttı

Lüksemburg ile berabere kalarak Uluslar B Ligi’ne yükselen A Milli Takım, grubun son maçında Faroe Adaları ile karşılaşacak. Ay-Yıldızlı ekipte …

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile İstanbul’da bir ortaya geldi …

TBMM açılıyor! Birinci mesainin konusu da muhakkak oldu

TBMM Genel Şurası, üç aylık ortanın akabinde mesaisine bugün yine başlayacak. Yeni yasama yılının açılışı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis …

Papa Franciscus’tan Ukrayna açıklaması: Bu bir dünya savaşı

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, 15 Eylül’de Kazakistan’a yaptığı ziyaret sırasında birtakım Cizvit …

Irak’ta “Ekim protestoları” başladı: Göstericilere biber gazı ile müdahale

Irak’ta Ekim 2019’da gerçekleştirilen hükümet aksisi protestoların 3. yıl dönümü kapsamında başşehir Bağdat’ta tekrar şovlar başladı. Ortalarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.