Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin 5 temel sorunu var

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) düzenlemiş olduğu Ortak Akıl Platformu Önderler Buluşması Toplantısında konuşan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 5 temel sorunu olduğunu belirtti. “Bütün bu problemlerin üstünde, 5 temel sorunun üstünde bir problemimiz daha var” diyen Kılıçdaroğlu, bunu ‘yönetim sorunu’ olarak açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da, Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) düzenlemiş olduğu Ortak Akıl Platformu Başkanlar Buluşması Toplantısı’nın açılışına katıldı. CHP önderine İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da eşlik etti.

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE’NİN 5 TEMEL SORUNU VAR

Türkiye’nin 5 temel sorunu olduğunu belirten CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, bunları husus unsur şöyle açıkladı:

* “Bunlardan birincisi demokrasi. Demokrasinin olmadığı yerde büyüme olmuyor, fikir özgürlüğü olmuyor, can ve mal güvenliği olmuyor. Evvel demokrasiyi inşa etmemiz lazım.

* İkinci sorun iktisat. Demokrasi olmayınca iktisatta önemli sıkıntılar çıkıyor. Bugün iktisadın nereye gittiğini herhalde ben değil, en âlâ siz biliyorsunuz. Siz izlemenin ötesinde fiilen yaşıyorsunuz.

* Üçüncü temel sorun dış siyaset. Hayatında rüşvet alan bir kişinin büyükelçi tayin edildiği bir ülke duymadım biz hariç. Bilgisi, mahareti, yeteneği olmayan insanların büyükelçi olarak atandıklarını görüyoruz.

* Yeniden hayatımda Dışişleri Bakanlığı’nın bu kadar devre dışı bırakıldığı bir süreci de hiç yaşamadım. Bu birebir vakitte devlette liyakat sisteminin tümüyle çökmüş olması demektir.

* Dördüncü sorun eğitim sorunu. Üniversitelerin bilgi üretemez noktaya geldiğini görüyoruz. Farklı düşündü diye üniversite hocasının üniversiteden atılmasını biz darbe periyotlarında gördük; artık yaşıyoruz.

* Beşincisi toplumsal barışımız. Toplumsal barışımızı sağlamak zorundayız. O denli bir noktaya geldik ki, komşumuzun kimliğini, hayat şeklini, inancını sorgular hale geldik.

* Bu 5 sorunu aşacağız. Diğer seçeneğimiz yok.”

“DÜNYA DEĞİŞİYOR, SİYASETİN HABERİ YOK”

“Dünya değişiyor” diyen Kılıçdaroğlu, ”Siyaset kurumunun bu değişimden haberi yok. Üstelik o denli süratli değişiyor ki, şayet bu değişime Türkiye ayak uyduramazsa, dijital çağı kaçırırsa, Osmanlı’nın sanayi ihtilalini kaçırdığı üzere farklı bir yere Türkiye sürüklenebilir. Bunun kaygısının tek tek hepinizin taşıdığına inanıyorum. Bizler de bu kaygıyı taşıyoruz. Zira sonuçta bu ülkede biz de, çocuklarımız da yetişecek ve büyüyecekler” halinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, “İran üniversitelerinin ürettiği bilgi sayısı, Türk üniversitelerini geçiyorsa oturup düşünmememiz lazım” diye ekledi.

SEÇİM BİLDİRİSİ

Konuşmasının devamında Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin, bürokrasi ile başlayıp, tahrip edildiği bir sürecin içine giriyoruz” diyerek, “Önümüzdeki seçimler çok kıymetli. Önümüzdeki seçimlerde Türkiye’nin yine inşası kelam konusu. Kimi temel kurumların tümüyle yok edildiğini, içinin boşaltıldığını, yetenekli insanların devre dışı bırakıldığını, farklı düşünen insanların ötekileştirildiğini görüyoruz” sözlerini kullandı.

“BİR PROBLEMİMİZ DAHA VAR: İDARE SORUNU”

“Bütün bu sıkıntıların üstünde, 5 temel sorunun üstünde bir problemimiz daha var” diyen Kılıçdaroğlu, bunu “Yönetim sorunu” diye açıklayarak şöyle konuştu:

* “Türkiye yönetilmiyor. Türkiye savruluyor. Kim yönetiyor, kimler yönetiyor Türkiye’yi? Devlet akılla, bilgiyle, birikimle, adaletle yönetilir. Devlet liyakatla yönetilir. Bir devleti bir bireye teslim edemezsiniz.

* İşi uzmanına vermezseniz, o işte hiçbir bilgisi birikimi olmayan insanı getirip oraya koyarsanız, bankaya güreşçiyi atarsanız, Merkez Bankası’nı arkeolog atarsanız olmaz.

* Artık sağcıydı, solcuydu, ortacıydı falan yok. Sorun Türkiye sıkıntısıdır. Sorun bir partinin problemi olmaktan da çıkmıştır. Sıkıntı bir partinin problemi değildir. Sorun, 100 yılda inşa ettiğimiz cumhuriyeti, ikinci yüzyılda demokrasiyle taçlandırma sorunudur.

* Bir yüzyılda ağır bedeller ödedik. Başbakanlar idam edildi, bakanlar idam edildi, gencecik çocuklar idam edildi. Bunları aşma vaktidir.”

İŞ ADAMLARINA “BİZE KATILIN” DAVETİ

“Bize katılın” davetini toplantıda yineleyen Kılıçdaroğlu, iş beşerlerine şöyle seslendi:

* “Bize katılın. Bu seyahat hoş bir seyahat olacaktır. Bu seyahatin sonunda demokrasi vardır. Yargı bağımsızlığı vardır. Birlikte yaşama vardır…Bu seyahatte herkesin memnun olduğu bir Türkiye vardır”

İMAMOĞLU: 2050 VİZYON ÇALIŞMAMIZIN TEMEL ÖGELERİNDEN BİRİSİ…

Aktiflikte konuşma yapan İmamoğlu ise “Tabiri caizse İstanbul’da vizyon 2050 çalışmamızın en temel ögelerinden birisi tahminen de TÜRKONFED’in üyeleriyle yürüttüğümüz bu platformdaki çalışmalar. Bu manada biz bu çalışmaları artırarak devam ettirmek istiyoruz. Bu alakaların İstanbul’a âlâ geleceğinin de farkındayız. Daha evvel şahsî becerilerle sürdürülen ilgi idaresini biz artık kurumsal yapı içerisinde kim olursa olsun, sürdürülebilir, raporlanabilir, denetlenebilir bir metodolojiyi ortaya koyuyoruz. Bu iktisadın sıkıntı günlerinden TÜRKONFED’in gayretlerini takdirle karşılıyoruz” sözlerini kullandı.

Related Posts

Kılıçdaroğlu’ndan Hacıbektaş çıkarması… İmamoğlu’nun seçim mesajı

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı İmamoğlu, 59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri için …

Rock’n Roll’un Kralı anılıyor… Elvis’i Elvis yapan 5 şarkı

Elvis Presley… 1950’li yıllardan günümüze dünya çapında Rock’n Roll’un Kralı olarak tüm dünyada tanındı. Ona Kral dedi çünkü ilginç bir dansı …

MİT’ten Suriye’de operasyon: PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisi etkisiz hale getirildi

Öldürülen terörist Muhsin Yağan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisini etkisiz hale getirdi …

Putin: Farklı kıtalarda çok sayıda müttefike sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilgilere paha verdiklerini belirterek, “Ülkemizin farklı …

Galatasaray’da 6 ayrılık birden! Okan Buruk 6 ismin biletini kesti

Geçtiğimiz sezon tarihinin en kötü sezonunu yaşayan Galatasaray bu sezon aynı kabusu görmek istemiyor. Ligin ilk haftasında Antalyaspor’u …

Adem Ljajic geri dönüyor! Özgür kalmıştı

Süper Lig devi Beşiktaş ile olan mukavelesinin sona ermesiyle hür kalan Sırp futbolcu Adem Ljajic’e yeni talip çıktı. Al Nassr argümanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.