Kılıçdaroğlu: Eski yaraları sarmamız lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Sultanbeyli İlçesi Üye Katılım Töreni’ne katıldı.

Sultanbeylilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Bir arkadaşım konuşurken kalelerden bahsetti. ‘Sultanbeyli AK Parti’nin kalesi’ dedi. Eğer bir yeri kale olarak tanımlayacaksan her fabrika bir kaledir. Her fabrika bir kale olmalı ki orada güzel insanlar çalışabilsinler.

Çok ayrıştığımızı biliyorum. Etnik kimlik üzerinden, inançlar, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapıldı. Ben bu millete söz verdim kimlik üzerinden siyaset yapmayacağım. Herkesin inancı benim başım üzerine. Kimin inançlı kimin inançsız olduğunu yüce yaradan bilir. Saygı duymam gerekir, saygı duyacağım. Orda da bizim kusurumuz var. Başörtüsü bir dönem Türkiye’nin bir numaralı sorunu oldu. Sana ne kardeşim, takar takmaz. O evde ekmek, işsiz var mı önce onu çözeceksin. Sultanbeyli ile kucaklaşmamız, eski yaraları sarmamız lazım.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Sultanbeyli’yi biliyorum. 12 yılım İstanbul’da geçti. Üç evladım var, üçü de İstanbul doğumlu. İstanbul’un yabancısı değilim. Sultanbeyli’nin CHP için zor bir ilçe olduğunun farkındayım. Buraya çok geldim ama aramızda bir duvar vardı o duvarın yıkılması lazımdı. Vatandaşa ulaşma konusunda yeteri kadar çalışmadık. Onların sofralarına oturmadık, kahvesini çayını içmedik.

Şundan bütün Sultanbeylili kardeşlerimin emin olmasını isterim. Yeni bir süreç başladı Türkiye’de. Bizim kavgaya ihtiyacımız yok. Bizim helalleşmeye ve kucaklaşmaya, bir arada yaşamaya ihtiyacımız var. Eksiklikler var mı var ama onları bir tarafa bırakalım. Memleketin çok sorunu var. Her evde bir işsiz var.

Bir arkadaşım konuşurken kalelerden bahsetti. ‘Sultanbeyli AK Parti’nin kalesi’ dedi. Eğer bir yeri kale olarak tanımlayacaksan her fabrika bir kaledir. Her fabrika bir kale olmalı ki orada güzel insanlar çalışabilsinler.

Çok ayrıştığımızı biliyorum. Etnik kimlik üzerinden, inançlar, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapıldı. Ben bu millete söz verdim kimlik üzerinden siyaset yapmayacağım. Herkesin inancı benim başım üzerine. Kimin inançlı kimin inançsız olduğunu yüce yaradan bilir. Saygı duymam gerekir, saygı duyacağım. Orda da bizim kusurumuz var. Başörtüsü bir dönem Türkiye’nin bir numaralı sorunu oldu. Sana ne kardeşim, takar takmaz. O evde ekmek, işsiz var mı önce onu çözeceksin. Sultanbeyli ile kucaklaşmamız, eski yaraları sarmamız lazım.

Sizlerin oyu ile Allah nasip eder iktidar olduğumuzda Aile Destekleri Sigortası’nı getireceğiz. Hiçbir ailenin geliri asgari ücretin altında olmayacak. Bu kanunu çıkartmayı Türkiye 1971 yılında taahhüt etmiş. Çıkartmıyorlar ama.

Aramıza kardeşlerimiz geliyorlar. Çok güzel bir tablo göreceksiniz. Bize oy versin vermesin bir yerde bir dert varsa emek harcarız ve o sorunları çözmek isteriz. Genç arkadaşlarımız da geliyor aramıza. Önümüzdeki seçimin kaderini belirleyecek olan gençler. Adalet mi, demokrasi mi, eleştirmek mi istiyorsunuz o zaman oyunuzu CHP’ye vereceksiniz.

Biz kin tutmayız. Biz öfkeyi kendi ruhumuza enjekte etmeyiz. Sevgi, kardeşlik, dostluk, insani kurallar, sevgi üzerine her şeyi inşa etmek isteriz. Herkese saygı duymak bizim temel görevimizdir. Siyaset sizlere doğruları söylemek zorundadır. Verdiğiniz verginin hesabını siyaset kurumu size vermiyorsa paralar birilerine gidiyor demektir. O birilerine hortumlanan paraların tamamını keseceğim. O hortumların tamamını bu millete vereceğim.

Related Posts

Turgut Özal’a yazılmış 35 yıllık sır mektup! ‘3 yıldır elimde ve hiç açmadım’

İzmit ilçesinde sahaf dükkanı işleten Şerafettin Ergül, yıllardır kitap, plak, kaset ve pul biriktiriyor. Yaklaşık 200 binin üzerinde kitabı, 2 …

A Milli Takım’da 4 yıldız futbolcu kadrodan çıkarıldı! Stefan Kuntz’un yeni tercihleri şaşırttı

Lüksemburg ile berabere kalarak Uluslar B Ligi’ne yükselen A Milli Takım, grubun son maçında Faroe Adaları ile karşılaşacak. Ay-Yıldızlı ekipte …

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile İstanbul’da bir ortaya geldi …

TBMM açılıyor! Birinci mesainin konusu da muhakkak oldu

TBMM Genel Şurası, üç aylık ortanın akabinde mesaisine bugün yine başlayacak. Yeni yasama yılının açılışı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis …

Papa Franciscus’tan Ukrayna açıklaması: Bu bir dünya savaşı

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, 15 Eylül’de Kazakistan’a yaptığı ziyaret sırasında birtakım Cizvit …

Irak’ta “Ekim protestoları” başladı: Göstericilere biber gazı ile müdahale

Irak’ta Ekim 2019’da gerçekleştirilen hükümet aksisi protestoların 3. yıl dönümü kapsamında başşehir Bağdat’ta tekrar şovlar başladı. Ortalarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.