Fahrettin Altun’dan ‘Üçlü Muhtıra’ açıklaması

İletişim Lideri Altun, NATO Tepesi’nde Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında imzalanan “Üçlü Muhtıra” ile ilgili, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı duruşu sayesinde Türkiye terör örgütlerine karşı gayretinde değerli kazanımlar elde etti” dedi.

Altun, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı tepe, terör konusundaki telaşlarımıza ait somut, spesifik ve kıymetli sonuçlar elde etti.”

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA, PYD/YPG VE FETÖ’YE DAYANAK VERMEYECEKLERİNİ TAAHHÜT ETTİ”

Tarafların terör örgütü PKK ve uzantılarına karşı tam iş birliği konusunda mutabık kaldığını belirten Altun, “İsveç ve Finlandiya terörün her türlüsüne karşı Türkiye’nin yanında yer alacaklarını, PYD/YPG ve FETÖ terör kümelerine dayanak vermeyeceklerini taahhüt etti” sözlerini kullandı.

“TERÖRDEN KARAR GİYMİŞ BİREYLERİN İADESİNE AİT SOMUT ADIMLAR ATILMASI KONUSUNDA ANLAŞTIK”

İsveç ve Finlandiya’nın savunma sanayiine kısıtlama ve yaptırım uygulamamasını ve iş birliğini artırmak konusunda da anlaştıklarını vurgulayan Altun açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sahte siyasi faaliyetler altında gizlenen terör faaliyetleriyle ilgili tasalarımızı gidermek için terörle uğraş maddelerini gözden geçirmeyi taahhüt ettiler. Terör ve organize hatalara karşı istihbarat paylaşımı ve iş birliği düzeneği oluşturma konusunda mutabık kaldık. Ayrıyeten terörden karar giymiş şahısların iadesine ait somut adımlar atılması ve ikili düzenlemeler yapılmasıyla ilgili anlaştık. İsveç ve Finlandiya, PKK ve uzantılarının yanı sıra paravan örgütler tarafından yapılacak her türlü bağış toplama ve işe alma faaliyetlerini yasaklamayı kabul etti. Türkiye’ye karşı terör propagandasını tedbire konusunda da anlaşıldı.”

Altun paylaşımında Daimi Ortak Sistem oluşturulacağını da şu sözlerle ifade etti:

“Finlandiya ve İsveç’in AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Sürecine (PESCO) mümkün olan en geniş ölçüde dahil edilmesini desteklemekte uzlaştık. Ayrıyeten, ilgili ülkelerimizin adalet, istihbarat ve güvenlik bürokrasilerinin iştirakiyle bu adımların uygulanmasını denetlemek ve doğrulamak için bir Daimi Ortak Düzenek oluşturacağız.” 

‘ERDOĞAN’IN KARARLI DURUŞU SAYESİNDE TERÖRLE GAYRETTE DEĞERLİ KAZANIMLAR ELDE EDİLDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı duruşu sayesinde Türkiye’nin terör örgütleriyle çabasında kıymetli kazanımlar elde ettiğini aktaran Altun, “FETÖ’nün terör örgütü olarak PKK/YPG/PYD’nin yanında yer alması, milletlerarası teröre karşı uğraşımızın açık bir zaferidir” dedi.

Bu muahedeyi uygulamak için iki ülke ile yakın iş birliği içinde olunacağını vurgulayan Altun, Türkiye’nin tasalarının giderilmesi için İsveç ve Finlandiya’nın yapan yaklaşımlar içinde olmasından memnuniyet duyduklarını açıkladı.

“NE BU İTTİFAK İÇİNDE ÇATLAKLAR YARATACAĞIZ, NE DE ULUSAL GÜVENLİĞİMİZDEN VAZGEÇECEĞİZ”

“NATO’nun terörizm konusunda daha fazla birliğe sahip olmasını sağlamak için çalışacağız” diyen Altun açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, terör de dahil olmak üzere ortak güvenlik hususlarında daha fazla birlik olunmasını savunmuştur. Ne bu ittifak içinde çatlaklar yaratacağız, ne de ulusal güvenliğimizden vazgeçeceğiz. Her vakit daha güçlü bir NATO’yu destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.”

“TÜRKIYE’NİN TERÖRE KARŞI ISRARLI YAKLAŞIMI VE ORTAK ÇABASI DEVAM EDECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD Lideri Joe Biden ile bir ortaya geldiğini ve tepe boyunca başkanlarla görüşmelerinin devam edeceğini belirten Altun, “Bu tepe sırasında Cumhurbaşkanımız Erdoğan, NATO müttefiklerimizden Türkiye’nin memleketler arası terörle çaba konusundaki beklentilerini açıkça ortaya koydu. Türkiye’nin teröre karşı ısrarlı yaklaşımı ve ortak gayreti bugün devam ediyor, gelecekte de devam edecektir” dedi.

Related Posts

Kılıçdaroğlu’ndan Hacıbektaş çıkarması… İmamoğlu’nun seçim mesajı

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı İmamoğlu, 59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri için …

Rock’n Roll’un Kralı anılıyor… Elvis’i Elvis yapan 5 şarkı

Elvis Presley… 1950’li yıllardan günümüze dünya çapında Rock’n Roll’un Kralı olarak tüm dünyada tanındı. Ona Kral dedi çünkü ilginç bir dansı …

MİT’ten Suriye’de operasyon: PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisi etkisiz hale getirildi

Öldürülen terörist Muhsin Yağan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisini etkisiz hale getirdi …

Putin: Farklı kıtalarda çok sayıda müttefike sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilgilere paha verdiklerini belirterek, “Ülkemizin farklı …

Galatasaray’da 6 ayrılık birden! Okan Buruk 6 ismin biletini kesti

Geçtiğimiz sezon tarihinin en kötü sezonunu yaşayan Galatasaray bu sezon aynı kabusu görmek istemiyor. Ligin ilk haftasında Antalyaspor’u …

Adem Ljajic geri dönüyor! Özgür kalmıştı

Süper Lig devi Beşiktaş ile olan mukavelesinin sona ermesiyle hür kalan Sırp futbolcu Adem Ljajic’e yeni talip çıktı. Al Nassr argümanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.