Ev sahiplerinin istediği ara zam kiracıyı bağlar mı? Kontrata…

Paylaş

Emlak piyasasında son dönemde büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Türkiye genelinde kira fiyatları yüzde 40 yükselmiş durumda.

İzmir, Ankara’nın gözde semtlerinde bu oran yüzde 100’e, İstanbul’un bazı bölgelerinde ise yüzde 300’lere kadar çıkıyor.

KİRACIYI BAĞLAMAZ!

Paylaş

KİRACIYI BAĞLAMAZ!

Emlak piyasasındaki durumun yarattığı karışıklık nedeniyle ev sahiplerinin farklı isteklerinin oluştuğuna dikkat çeken Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan “Kirayı bir seferde iki katına çıkaran ev sahiplerinin yanı sıra son dönemde de ara zam yapmaya başlayanlar var. Bir gün önce kira kontratını yaptınız ve evinizde oturuyorsunuz. Bir gün sonra piyasada yüksek kira artışı söz konusu olabilir. Bu, o evi kiralayan kişiyi bağlamaz. O kişiyi kira kontratı bağlar, kira kontratındaki artış bağlar. Artış oranı da yasal oranda tüketici fiyat endeksinden fazla olamaz” diye konuştu. 

Evden çıkarma hakkı yok!

Paylaş

Evden çıkarma hakkı yok!

Akdoğan, ev sahibinin haklı bir nedeni olmadan kiracısını çıkaramayacağını belirtiyor.

Ev sahibinin kiracıyı çıkarabilmesi için gereken haklı nedenler

Kiracının kirayı ödememesiSözleşme maddelerine aykırılıkta bulunmasıEvin izinsiz başkasına kiraya verilmesiSözleşmede yazan amaç dışında kullanılmasıEvde esaslı bir tadilat, tamirat yahut yıkım yapılacak olması

Ancak kiracı kirasını ödüyorsa, aidatlarını ödüyor, sorumluluklarını yerine getiriyorsa ve evi de amacına göre kullanıyorsa kiracı tahliye edilemez.

Zam sorunu 5 yılın sonunda kira tespit davasıyla çözülebilir

Paylaş

Zam sorunu 5 yılın sonunda kira tespit davasıyla çözülebilir

Ev sahibi arasında yaşanan zam sorunu, davayla çözülebilir.Bunun için kiralama üzerinden 5 yıl geçmişse ve kira bölge ortalamasının altında kalıyorsa ev sahibi ‘kira tespit davası’ açıp, zam talep edebilir.Bu noktada bölgedeki kira bedelleri incelenir ve kira yeniden belirlenir. Fakat bu durumda kiracının hakkını koruyan bir kira bedeli belirleniyor.Mahkeme ‘hakkaniyet indirimi’ yapıp yeni kiraya karar veriyor.

10 YILIN SONUNDA GEREKÇESİZ EVDEN ÇIKARMA OLABİLİR AMA...

Paylaş

10 YILIN SONUNDA GEREKÇESİZ EVDEN ÇIKARMA OLABİLİR AMA…

Kira sözleşmesinin üzerinden 10 yıl geçmişse ev sahibinin ‘herhangi bir gerekçe göstermeksizin’ evden çıkarma hakkı.Ancak bunun için ev sahibinin kiracıya en az 3 ay önceden yazılı bildirim yapması gerekiyor.

kira zammı kiracı kira artışları kira kontratı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir