Et yerine balık tüketmek hem iklime hem de mideye yarar sağlıyor

Yeni bir çalışma, et yerine deniz eserleri tercih edildiğinde daha düşük bir sera gazı emisyonu oluştuğunu ortaya çıkardı.

Kanada’daki Dalhousie Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, araştırmacılar, deniz eserlerinin kırmızı ve beyaz etten daha besleyici ve iklim dostu olduğunu ortaya koydu.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, Kanada ve İsveç’ten ekolojik ekonomistler, farklı balık kaynaklarının beslenme yoğunluğunu ve iklim üzerindeki tesirlerini hesapladılar.

Çalıştıkları deniz eserleri çeşitlerinin yarısının sığır eti, domuz eti ve tavuktan daha yüksek besin yoğunluğuna sahip olduğunu ve daha az sera gazı yaydığını buldular.

Bulgular, başka hayvansal proteinlerin yerine deniz eserlerini diyetlerde teşvik eden siyasetlerin gelecekteki besin güvenliğini güzelleştirebileceğini ve iklim değişikliğinin ele alınmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

GELECEKTE KITLIKLA MÜSABAKA İHTİMALİ YÜKSEK

Dalhousie Üniversitesi Kaynak ve Etraf Çalışmaları Okulu’nda profesör olan Peter Tyedmers, “Bu çalışma, dahil ettiğimiz hayvan türevli besinlerde yaptığımız seçimler yoluyla çoğumuzun gerçek iklim tesirini azaltabileceğini açıkça ortaya koyuyor.”

“Sığır eti, domuz eti ve hatta çoklukla tavuktan deniz eserleri seçeneklerine geçiş, iklim krizini manalı bir biçimde ele almak istiyorsak, nihayetinde gerekli olacak olan üretimle ilgili emisyonların azalmasıyla sonuçlanacaktır” dedi.

Dünya nüfusunun bu yıl 8 milyara ulaşmasıyla birlikte, bilim insanları gelecekte büyük besin kıtlığı ile karşı karşıya kalacağımızı kestirim ediyor.

Bu, iklim değişikliğinin tesirlerinde bir artışa eşlik edecek, bu nedenle emisyonları azaltırken beslenme muhtaçlıklarını karşılamada zorluklar ortaya çıkabilir.

Buna yönelik önerilen deniz eserlerinin de güzel bir protein, yağ asitleri, vitamin ve mineral kaynağı olduğu biliniyor.

 

 

Related Posts

Spordan Sonra Aşırı Yorgun Hissetmenizin Nedenleri

Spor sonrasında kimileri mide bulantısı kimileri ise halsizlik yaşayabiliyor. Çünkü egzersiz yapıldığında kaslara, kalbe, beyne ve akciğerlere …

GSM operatörleri hologram araması üzerinde çalışıyor

Mobil akıllı aygıtlar için hologramların gerçek bir mümkünlük olduğu gerçeğine bir adım daha yaklaşıyoruz. Operatörleri, hologram olarak da …

Haftanın Epic Games bedava oyunları belli oldu

Epic Games, her hafta olduğu gibi bu hafta da ücretsiz oyunlar vermeye devam ediyor. Popüler oyun platformunun bu haftaki ücretsiz oyuları …

Intel sevilen işlemci ailesini üretmeyi bırakıyor! [Çip krizine etki edebilir!]

Intel gelecek yıl, uzun süredir devam eden Pentium ve Celeron markalı işlemcilerini aşamalı olarak kaldırmaya hazırlanıyor. 2023 ve …

Bir gölün patlayabileceği, hatta binlerce kişiyi öldürebileceği aklınıza gelir miydi?

21 Ağustos 1986’da Nyos Gölü’nde patlama yaşandığında, Kamerun’da binlerce insan ve kilometrelerce uzanan vahşi yaşam öldü. Patlama, Dünya’nın …

Turkcell Superonline fiberde iki milyon müşteriyi 1000 Mbps sürat armağan ederek kutluyor

Türkiye’deki fiber vilayetlerinde başlattığı 1000 Mbps atılımının karşılığını süratle alan Turkcell Superonline, fiberde iki milyon müşteriyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.