Dolar 20 yılın zirvesine yaklaştı

ABD doları, diğer büyük para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor.

Dolar endeksi bugün 103,70’i gördü ve böylece 3 Ocak 2017’deki 103,82’lik zirveye yaklaştı. Bu seviye de aşılırsa dolar endeksi 20 yılın zirvesine yükselmiş olacak.

EURO/DOLAR 20 YILIN DİBİNE YAKIN

Euro/dolar paritesi bugün düşüşünü sürdürdü ve 1,0483’e kadar geriledi. Nisan 2017 sonrasında dün ilk defa 1,06’nın altını gören parite, geçen sene mayıs ayında 1,22, yıl başında 1,13 seviyelerindeydi.

Euro/dolar paritesi 31 Mart 2017’de 1,0341’e kadar gerilemişti. Bu dip seviye de kırılırsa, Euro/dolar’da 20 yılın dibi görülmüş olacak.

Bugün dolar/TL kuru 14,83’ü görürken, Euro/TL kuru 15,56’ya kadar geriledi.

DOLAR/YEN 20 YIL SONRA 130’U AŞTI

Öte yandan, dolar/Japon yeni kuru da 20 yıl sonra ilk defa 130 seviyesini aştı. Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) aşırı gevşek para politikasını sürdürme kararı, bu gelişmede etkili oldu.

Dolar/yen kuru, bir sene önce 108, yıl başında 115 seviyesindeydi. Dolar/yen kurunda nisanda, yüzde 6,9 ile son beş yılın en sert artışı yaşandı.

DOLAR NEDEN GÜÇLENİYOR?

Artan enflasyona karşı ABD ile Avrupa ve Japonya merkez bankalarının farklı tepki vermeleri ve ekonomik büyüme performanslarındaki farklılıklar, ABD dolarının güçlenmesinde etkili oluyor.

ABD’de yüzde 8,5’e yükselen mart enflasyona karşılık ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki üç toplantıda toplamda 150 baz puanlık faiz artışına gidebileceği ve sene sonunda politika faizinin yüzde 3’e ulaşabileceği tahmin ediliyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise yüzde 7,4’e ulaşan enflasyona karşı sıfır seviyesindeki politika faizinde henüz değişikliğe gitmedi.

Japonya’da ise merkez bankası (BoJ), ekonomiyi desteklemek için eksi faizde ve yüksek hacimli varlık alımlarında ısrar ediyor. Fed’in ise faiz artışlarının yanı sıra, hazirandan itibaren bilançosunu küçültmeye başlaması muhtemel.

Fed ile diğer merkez bankaları arasındaki politika ayrışması ve ABD ekonomisinin diğer büyük ekonomilere göre daha iyi performans göstermesi, uluslararası yatırımcıların ABD tahvillerine yönelmesine neden olurken, ABD dolarının güçlenmesinde etkili oluyor.

Sidney merkezli Westpac şirketinin kur stratejisti Sean Callow, dolar/yen kurunda, 2002 yılı zirvesi olan 135’in de aşılabileceğini belirtti.

Related Posts

Avrupalı, üretimi Türkiye’ye kaydırmak için harekete geçti

Almanya’nın Düsseldorf şehri 27-29 Eylül tarihleri arasında Düsseldorf Alüminyum Fuarı’na ev sahipliği yaptı. 1000’ün üzerinde katılımcı …

ABD’de mortgage faizi 14 yılın en yüksek düzeyinde

ABD’de mortgage sistemi faal olarak kullanılırken sistemin faizi de 14 yılın en yüksek düzeyindeki seyrini sürdürüyor. Ülkede daha evvel …

Geçen yıl 19 bin mali aracı kuruluş faaliyet gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) nazaran, mali aracı kuruluşlar dalında 2021 yılında 19 bin 1 teşebbüs faaliyette bulundu. Finansal hizmet …

Varlık Yönetimi Devi, Bu Kripto Paradan Aldı!

Lider kripto para Bitcoin (BTC) bugün gün içinde %5’ten fazla arttı. Ancak şimdi kırmızıda işlem görüyor. Uzmanlara göre, fiyat hareketi …

Ziraî girdi enflasyonu sürat kesmiyor: Yüzde 133

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran Tarım-GFE’de …

Ayçiçek yağı fiyatları düşebilir: Yüzde 50 arttı

Ülkenin en büyük ayçiçeği alıcısı olan Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifinin ayçiçeği fiyatlarını yağ oranlarına nazaran ton bazında 12 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.