‘Demir Yumruk’ raporunda saadet zinciri ayrıntısı

Ankara merkezli 29 vilayette düzenlenen ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması kapsamında, Melih Karabacak kümesi ile ilgili hazırlanan eksper raporunda, örgütün paravan olarak kurduğu ve milyonlarca lira süreç hacmine ulaşmış firmalara ilişkin tek bir çalışan, depo ve nakliye aracının olmadığı bilgisi yer aldı. Raporda, tertibin neredeyse saadet zincirine döndüğü, tıpkı aileden bazen birkaç nesil üzerine şirketler kurulduğu belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 3 başka kabahat örgütüne yönelik 29 vilayette düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, ortalarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacakın da bulunduğu 29’u tutuklandı.

Suç örgütlerine yönelik yürütülen soruşturma basamağında vergi müfettişlerince hazırlanan raporlar da evrakta yer aldı.

Melih Karabacak kümesine yönelik hazırlanan raporda örgütün çalışma ayrıntıları yer aldı.

Raporda, cürüm örgütünün yapısının uzun yılların birikimi sonucunda ortaya çıktığı aktarılarak, “Organizasyon o kadar karmaşık hale getirilmiştir ki bugüne kadar yapılan vergi incelemelerinde bu yapıyı kurup yöneten bireylere ulaşmak neredeyse imkansız hale gelmiştir” denildi.

CEP HARÇLIĞI KARŞILIĞINDA ŞİRKET KURMUŞLAR

Raporda, örgütün bu işlerden anlamayan şahıslara cep harçlığı karşılığında şirket kurdurttukları aktarılarak, şu sözlere yer verildi:

*Organizasyonu yönetenlerin bu şirketlerle resmiyette bir bağları olmadığı için çok kısa müddette çok yüksek dengeli fatura düzenlenmiş ve vergi incelemesine girene kadar da bu şirketler kullanılmıştır.

*Çoğu vakit bu şirketler tertip kapsamında kullanılan tıpkı adreslerde tıpkı şahıslar tarafından organize edilmiştir.

*Bu şirketlerin demir çelik ticaretinde milyonlarca lira süreç hacmine ulaşması için depo, nakliye araçları, çalışanları olmadan kağıt üzerinde faaliyette bulunmuşlar; halbuki gerçek hedefleri uydurma fatura düzenleyerek devleti büyük vergi kayıplarına uğratmaktır.

BİRKAÇ NESİL ÜZERİNE ŞİRKETLER KURULMUŞ

Raporda, tertibin neredeyse saadet zincirine döndüğü belirtilerek, birebir aileden bazen birkaç nesil üzerine şirketler kurulduğu aktarıldı.

Resmiyette farklı hukuksal kişiliklere sahip olan bu şirketlerin birlikte vergi incelemesine girmedikleri için bu benzerliklerin birçok vakit fark edilmediği belirtildi.

Bu şahıslardan kimilerinin bir şirkette yetkili iken öbür şirkette çalışan, öbür şirkette vekaletli temsilci, öbür şirkette şirketin Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirdiği bağlantı numarasının ismine kayıtlı olan kişi olarak ortaya çıktığı aktarıldı.

Raporda ayrıyeten örgüt üyelerinin paraların izini kaybettirmek için hesaplarından milyonlarca lirayı tertip kapsamındaki şahısların şahsi hesaplarını kullanarak dolaştırdıkları kaydedildi.

KAPAMA YOLU İLE DÜZMECE FATURALARI RESMİLEŞTİRMİŞLER

Raporda, örgütün kurdurduğu firmalar üzerinden ortalarında ticaret varmış üzere süreç yaptıkları, ortalarındaki kelamda cari hesapları kapatmak için geçersiz fatura ve çek düzenledikleri belirtildi.

Örgüt üyelerinin uydurma çekleri örgüt yöneticilerinden aldıkları kaşelerle silsile formda ciroladıkları ve bu çekler karşılığında bankadan alınan nakit paranın çekin sahibi olan şirkete teslim edildiği vurgulandı.

Bu sayede örneğin; 1 milyonluk bir çekle 4-5 sefer ciro yaparak 4-5 milyon süreç hacmi yaratarak ortalarındaki geçersiz fatura ticaretini banka üzerinden resmileştirdikleri ve sonunda paranın birinci sahibine ulaşmasını sağladıkları belirtildi.

Örgütün bu yöneteme de kendi ortalarında kapama dedikleri aktarıldı.

PARAVAN ŞİRKETLERLE KONTROLDEN KURTULMUŞLAR

Raporda, milyonlarca liranın bu halde tahsil edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

*Bu sebeple bu yapının birinci halkasını güvenebilecekleri aile yapıları içerisinde gerçekleştirmektedirler.

*Bunun yanında şirketlerin hakikaten faaliyeti olduğu izlenimini uyandırmak için bu aileye mensup olan şahıslar bu şirketlerde çalışan olarak gösterilmektedir.

*Organizasyonun ikinci halkasını ise bu şirketleri yönetecek imkan ve kabiliyeti olmayan şahıslar üzerine paravan mükellefiyetler tesis edilmesi oluşturmaktadır.

*Bu paravan şirketler ne kadar çok olursa vergi incelemesinde halkaları o kadar çok uzağa götürerek kendilerinden uzaklaştırmaktadırlar.

*Bu şirketler hakkında geçersiz doküman düzenleme incelemelerinde birden fazla vakit şirket sahiplerine ulaşılamamakta ve bu incelemeler resmiyette ismine mükellefiyet tesis edilen şahıslar hakkında yürütülmektedir.

*Organizasyonu yönetenler yıllar içerisinde vergi incelemelerinde tenkit edilen her mevzuya karşı kendince tedbirler alarak gerek vergi müfettişlerinin gerekse isimli mercileri bilerek ve isteyerek yanıltarak doğrunun ortaya çıkmasını engellemektedirler. (DHA)

Related Posts

Rock’n Roll’un Kralı anılıyor… Elvis’i Elvis yapan 5 şarkı

Elvis Presley… 1950’li yıllardan günümüze dünya çapında Rock’n Roll’un Kralı olarak tüm dünyada tanındı. Ona Kral dedi çünkü ilginç bir dansı …

MİT’ten Suriye’de operasyon: PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisi etkisiz hale getirildi

Öldürülen terörist Muhsin Yağan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin kelamda eyalet yöneticisini etkisiz hale getirdi …

Putin: Farklı kıtalarda çok sayıda müttefike sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilgilere paha verdiklerini belirterek, “Ülkemizin farklı …

Galatasaray’da 6 ayrılık birden! Okan Buruk 6 ismin biletini kesti

Geçtiğimiz sezon tarihinin en kötü sezonunu yaşayan Galatasaray bu sezon aynı kabusu görmek istemiyor. Ligin ilk haftasında Antalyaspor’u …

Adem Ljajic geri dönüyor! Özgür kalmıştı

Süper Lig devi Beşiktaş ile olan mukavelesinin sona ermesiyle hür kalan Sırp futbolcu Adem Ljajic’e yeni talip çıktı. Al Nassr argümanları …

Kiracıya ‘ev arkadaşı’ uyarısı: Mesken sahibi tahliye ettirebilir

İstanbul’da mesken kiralarının artmasıyla mesken arkadaşı arayanların sayısında artış yaşandı. Ev sahiplerinin bilgisi dahilinde olmadan konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.