Borç, maaş zammı, kredi kartı… Herkes merak ediyor!

Paylaş

Koronavirüs salgını sürece hepimize tasarruf etmenin önemini hatırlattı. Bazı insanlara tasarruf etmek imkansız gibi gelebilir ama tasarruf etmenin kolay yolları da var. Gelir düzeyinize göre planınızı belirleyip, küçük birikimlerle bile para biriktirmeniz mümkün. 

TASARRUFA EVDEN BAŞLAYIN

Paylaş

TASARRUFA EVDEN BAŞLAYIN

İlk olarak evinizde gereksiz harcamaların önünü kesin. Gerçekten işe yarayacak mı yoksa evin bir köşesine atılacak mı diye düşünün. Elektrik faturalarını azaltmak için enerji tasarruflu ürünler kullanın. Yalıtımınızı doğru yapıp doğalgaz faturalarını düşürün.

ALIŞVERİŞİNİZİ TOPLU YAPIN

Paylaş

ALIŞVERİŞİNİZİ TOPLU YAPIN

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaçlarınızı belirleyip bir liste yapın ve dışına çıkmayın. Marketlerde indirim dönemlerini takip edin. Alışverişe tok gidin. En ucuzunu almak için ürünleri incelerken, ağırlık ve ürün sayısı gibi kriterleri de kıyaslayın. Örneğin tuvalet kağıdı alırken sadece fiyatına değil, paketin içinde kaç tane olduğuna da bakın.

BORÇLARINIZI BİTİRİN

Paylaş

BORÇLARINIZI BİTİRİN

Para biriktirmeye başlamadan önce mevcut borçlarınızdan kurtulun. Özellikle banka kredisi gibi faiz işleyen borçları asla geciktirmeyin.

GEREKSİZ MASRAFLARDAN KURTULUN

Paylaş

GEREKSİZ MASRAFLARDAN KURTULUN

Para biriktirmek için bazı özel zevklerinden vazgeçmeniz gerekebilir. Önceliği sigara, alkol gibi sizi sağlığınızdan da eden harcamalara verebilirsiniz.

KÜÇÜK KÜÇÜK BİRİKTİRİN

Paylaş

KÜÇÜK KÜÇÜK BİRİKTİRİN

Geliriniz düşükse para biriktirmeye küçük küçük başlayın. Bir kavanozu kumbara olarak kullanabilirsiniz. İçine attığınız bozuk paraların ne kadar çoğaldığını görünce motivasyonunuz da artacaktır. 

MAAŞ ZAMMINI UNUTUN

Paylaş

MAAŞ ZAMMINI UNUTUN

Maaşınıza zam geldiğinde aradaki farkı tasarruf için kenara atın. Çok gerekmedikçe de harcamayın. Bu para ilerde çok işinize yarayabilir. 

KREDİ KARTLARINA DİKKAT

Paylaş

KREDİ KARTLARINA DİKKAT

Kredi kartlarınızı sadece gerektiğinde kullanın. 4-5 kredi kartına sahip olmak yerine harcamalarınızı denetleyebileceğiniz kadar kart taşıyın. Ay sonunda ödeyebileceğiniz kadar harcama yapın.

HESABINIZI BİLİN

Paylaş

HESABINIZI BİLİN

Gelirinizden daha az harcama yapın. Çoğu insan ne harcadığını takip etmez ve harcamaları bütçelerini geçene kadar anlamaz. Ne harcadığınızı takip etmek amacıyla aylık olarak ulaşım, gıda, eğlence gibi şeyler için harcayacağınız parayı zarfa koyun. Bu, ihtiyacınız olmayan şeyleri almanızı engeller.

EMEKLİLİĞİNİZİ PLANLAYIN

Paylaş

EMEKLİLİĞİNİZİ PLANLAYIN

Yaşınız genç bile olsa emeklilik planları yapmakta fayda var. Gelirim yetersiz deyip ertelemeyin. Bankalardan bireysel emekliliğe dair teklif alın. Böylece, ileriki yaşlarda rahat bir emeklilik geçirirsiniz.

TEKNOLOJİDEN FAYDALANIN

Paylaş

TEKNOLOJİDEN FAYDALANIN

Dijital çağ, tasarruf ederken de birçok kolaylık sağlıyor. Telefonunuza indirebileceğiniz birkaç aplikasyon sayesinde tasarruf etmeyi başarabilirsiniz. 

ALMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

Paylaş

ALMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

Bir şeyi almadan önce ona ne kadar ihtiyacınız olduğunu düşünün. Alacağınız o güzel ayakkabı 500 TL’yse ve saat bazı ücretiniz 100 TL’yse, bu ayakkabının beş saatlik emeğinize değip değmeyeceğini sorgulayın.

maaş zammı kredi kartı borç kredi faiz ekonomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir