Bakan Nebati: İstihdamı artırmak için yarın müjde vereceğiz

 

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 21 yıldan bu yana gençlerimizin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırıyor, onları her konuda destekleyerek yarınlara hazırlıyoruz.

Bir zamanların Türkiye’sinde, gençlerimiz inancı yüzünden, başörtüsü veya sakalı yüzünden üniversite kapılarında adeta zulümlere maruz kalırken; bugün ülkemizin dört bir yanında TEKNOFEST ruhuyla yarınlarımızı inşa ediyorlar.
Son 21 yılda üniversitelerimizin sayısını 76’dan tam 208’e çıkardık. Böylece, üniversitesi olmayan hiç bir ilimiz çok şükür kalmadı.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için üniversite harçlarını kaldırdık.
Üniversite öğrencilerimizin kredi geri ödemelerini sadece aldıkları anapara üzerinden yapmalarına imkân tanıdık.
Bizler, siyasette de gençlerimizin önünü açtık.
Gençlerimizin siyasette aktif rol alabilmeleri için seçilme yaşını önce 25’e, sonra da 18’e indirdik.

Nitekim bu seçimlerde en genç milletvekili adayını gösteren parti de AK Parti’mizdir. 18 yaşındaki Nisa Alptekin kardeşimiz, İzmir’de listemize milletvekili adayı olarak dahil olmuştur.

Öte yandan, genç istihdamını teşvik etmek amacıyla, gençleri işe alan işletmelerimize prim desteği veriyoruz.

Aynı şekilde, genç girişimcilerimize de prim teşviki uygulamasını getirdik. Bu kapsamda, ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primlerini, bir yıl süreyle Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz karşılıyoruz.

Bizler, kalkınmada yeni teknolojilerin ve teknoloji yoğun üretimin de ne denli önemli bir faktör olduğunun net bir şekilde farkındayız.

Bu sebeple birçok ilimizde genç girişimcilerimiz için Teknokentler ve tasarım merkezleri kurduk, kurmaya da devam ediyoruz.

Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen “1 Milyon İstihdam Projesi” ile siz gençlerimize çevrim içi eğitim imkanlarını geniş bir yelpazede sunarak yazılımcı olma fırsatı sunuyoruz.

Bu proje kapsamında bizler, bilgi teknolojileri alanında sadece eğitimler sunmakla yetinmedik.

Eğitimleri tamamlayan gençlerimizin, bu alanda iş bulabilecekleri dijital altyapıyı oluşturarak, ülkemizin en büyük işverenlerinin de bu istihdam ve kalkınma seferberliğine dahil olmalarını sağladık.

Nitekim, 3’üncü yılına giren 1 Milyon İstihdam Projesi toplamda bir buçuk milyon kullanıcıya ulaşmış durumdadır.

Bizler, artarak sağlamaya devam ettiğimiz bu desteklerle gençlerimizin büyük başarılara imza atacağına kesin inanıyoruz.

 

TEKNOFEST RUHU:

Nitekim Teknofest her geçen gün dalga dalga, adeta bir çığ gibi büyümeye devam ediyor.
Esasen çalışmalarımızın odağında; Teknofest Gençliğimizin inanç ve heyecanını, ülkemizin kalkınmasında ana kaldıraçlardan biri haline getirmek vizyonumuz vardır.

Yüreği Türkiye aşkıyla dolu gençlerimizin arasından, yarının nice Vecihi Hürkuş’ları, Nuri Demirağ’ları ve Selçuk Bayraktar’larının yetişeceğine inancımız tamdır.

Bugün, bu Teknofest Ruhu ülkemizin dört bir yanındaki tüm gençlerimize yepyeni bir heyecan katmış, yepyeni kapıları aralamıştır.

 

MERSİN’İN DİJİTAL ALANDAKİ BAŞARILARI:

Yeri gelmişken Mersin ilimizin Teknofest’e 41.349 başvuruyla en çok başvuru yapan il unvanına da sahip olduğunu hatırlatmak isterim.

Teknofest yarışmalarında finale kalan 60 proje arasında Mersinli gençlerimizin derece alan birçok projesi vardır.

Tüm Mersinli gençlerimizi bu gayret ve başarılarından dolayı gönülden tebrik ederim.

Ayrıca, Mersin’de düzenlenen dijital oyun yarışması ve fikir otobüsü gibi projelere binlerce gencimizin yüksek ilgisi ve sergiledikleri başarılar, bize Mersinli gençlerimizin bilişim alanında ne kadar istekli ve yetenekli olduğunu da açıkça gösteriyor.

Yeni dönemde, bilişim alanında Mersin’de gençlerimizin önünü daha fazla açacağız. Böylece, hem nitelikli istihdam imkanlarını artıracak, hem de teknoloji yoğun üretimle Mersin’imizi zirvelere taşıyacağız.
Bilişim Kenti Mersin Vizyon Projesi:

İşte tam da bu hedefle, “Bilişim Kenti Mersin” vizyon projesi çalışmalarını başlattık.

“Bilişim Kenti Mersin” Projemiz sayesinde Mersin’imiz, gençlerimizin gayretleriyle yepyeni büyüme ve gelişim fırsatlarına kavuşacaktır.

Yeni dönemde Mersin, geleneksel sektörleri olan lojistik, tarım ve turizmin yanına teknoloji sektörünü de güçlü bir şekilde ekleyecektir.

 

BİLİŞİM KÖYÜ

Bilişim Kenti Mersin Projemiz kapsamında gençlerimizin bilişim alanında eğitim alarak çalışabileceği ve yıl boyunca 7 gün 24 saat hizmet sunacak Bilişim Köyleri kuracağız.

Bu amaçla, âtıl durumdaki bazı mevcut tesisleri dönüştürerek birer bilişim üssü haline getireceğiz.

 

YENİ NESİL SÜRDÜRÜLEBİLİR TEKNOPARK

Yeni bilişim girişimlerinin kullanabileceği paylaşımlı ofis altyapısıyla, sürdürülebilir, yeni nesil bir teknopark inşa edeceğiz.

Mevcut Teknopark’ı iyileştirecek ve alt yapısını güçlendireceğiz. Mersin Teknokent’te açılacak ofislerle sinerji oluşturacak projelerin gelişmesine aracı olacağız.

Mersin Teknoparkı’nın bölgenin en güçlü üretim merkezi olmasını sağlayarak, Mersinimizin ekonomi ve ticaretine önemli bir katkı sağlayacağız.

 

İLK VE TEK BİLİŞİME ÖZEL KARİYER FUARI

Bunlara ek olarak, bilişim sektörüne özel ulusal katılımlı ilk ve tek kariyer fuarını Mersin’imizde düzenleyeceğiz.

Türkiye’de bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ve bu alanda istihdam edilmek isteyen insan kaynağının buluşma merkezi bundan sonra Mersin olacaktır.

MERSİN İLİNDE BİLİŞİME ÖZEL TEŞVİK VE DESTEK PROGRAMLARI

Hem Mersin’de hem de çevre bölgede üretimi ve istihdamı artıracak bilişim sektörüne özel teşvik ve destek programlarını da hayata geçireceğiz.

BİLİŞİM GİRİŞİMCİSİ HIZLANDIRMA PROGRAMI

Bilişim odaklı girişimlerin hızlandırılması için bir yandan da yatırım desteği sağlayacak ve yatırımcı buluşmaları düzenleyeceğiz.

Mersin’de filizlenen girişimlerin iş hayatına hızlı bir şekilde kazandırılması için çeşitli programlar düzenleyeceğiz.

 

MERSİN’DE BİLİŞİME ÖZEL KİTLESEL YATIRIM FONU

Mersin’imize özel kitlesel bilişim yatırım fonu kurulmasını sağlayacağız.

Bilişim alanındaki girişimlerin kolay ve hızlı bir şekilde yatırım aldığı, yatırımcıların şirketlere kolayca ortak olabildiği bir fon kuracağız.

 

AKDENİZ BİLİŞİM ZİRVESİ VE BİLİŞİM FUARI

Öte yandan, gençlerimize sunacağımız tüm bu kapsayıcı destek ve gayretlerimizi uluslararası bir zemine de taşıyacağız.

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeleri davet ederek uluslararası ve geniş katılımlı Akdeniz Bilişim Zirvesi ve Bilişim Fuarını her yıl düzenleyeceğiz.

Bu organizasyonun, alanında dünyanın en saygın zirve ve fuarlarından biri olarak anılmasını hedefliyoruz.
Tarım, Turizm ve Lojistik Konularında Bilişim Proje Yarışmaları

“Bu kadarı yeter” deyip asla kenara çekilmeyeceğiz. Mersin’imizin güçlü olduğu tarım, turizm ve lojistik alanlarında Bilişim Proje Yarışmaları da düzenleyeceğiz.

Başarılı projeleri kuluçka merkezine alarak hızla hayata geçirilmesini sağlayacağız.

Böylece, Mersin ekonomisinin teknolojiyle ve katma değerli üretimle yepyeni ufuklara, yepyeni rekorlara doğru ilerlemesinin önünü açacağız.

 

İSTİHDAM GARANTİLİ BİLİŞİM EĞİTİM PROGRAMLARI

7 gün 24 saat açık tutacağımız Bilişim Köyleri’nde istihdam garantili bilişim eğitim programları düzenleyeceğiz. İstihdam garantili bu eğitimlerle, isteyen tüm Mersin’li gençlerimizi bilişim sektörüne kazandıracağız.

 

BİLİŞİM VE İNTERNET ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ

Teknoloji alanındaki altyapı yatırımlarımızı da hızlandıracağız.

Mersin genelinde fiber optik internet altyapısını geliştirerek tüm şehrin bilgi ve iletişim teknolojileriyle donatılmasını sağlayacağız.

İnanıyorum ki bu çalışmalarımız sonucunda şehrimiz yepyeni bir atılım gerçekleştirecek Mersin bir Bilişim Kenti halini alacaktır.

Böylece, şehrimizde öne çıkan tarım, turizm ve lojistik sektörlerinin yanına bilişim sektörü de eklenecek; Mersinli gençlerimiz Mersin’imizi teknolojiyle kalkındıracaktır.

Bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, sizlere vatandaşı olmaktan gurur duyacağınız bir ülke bırakmak için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.

Hamd olsun bugün, yeni nesil elektrikli otomobilini kendisi üretebilen, teknoloji harikası uçakları, helikopterleri, füze sistemlerini, insansız hava araçlarını, uyduları, devasa gemileri, stratejik yazılımları ve daha nicelerini yerli kaynaklarıyla, kendi mühendisleri tarafından üretebilen bir Türkiye’miz var.

İnanıyorum ki tüm bu atılımlarımızı Türkiye Yüzyılı’nda sizler çok daha ilerilere taşıyacaksınız.

Türkiye Yüzyılı başarının, bilimin, kalkınmanın, gücün, verimliliğin, dijitalin yüzyılı ve en çok da sizlerin eseri olacaktır.

Bizim, sizlere duyduğumuz güven tamdır, desteğimiz tamdır.

Sizler, Teknofest Kuşağı’sınız. Sizler, güçlü yarınlarımızın teminatısınız.

Hem bizzat kendinizin hem de ülkenizin potansiyeline sahip çıkın, bu potansiyeli en çok sizeler hayata geçireceksiniz.

Geçmişte kimlerin, yerli kaynaklarımızı, kendi insanımızın gayretlerini nasıl ve neden engellediklerini de iyi anlayın.

Bizler ilk günden bu yana bu vesayet odaklarıyla, bu müstemleke aydın zihniyetiyle mücadele etmeye devam ediyoruz.

Esasen bugün, bu seçim sürecinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vermeye devam ettiğimiz mücadele yine aynı mücadeledir.

Ne diyor Mehmet Akif istiklal marşımızda: “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!”

Bizler, Türkiye Yüzyılı’na ilerlerken, içeriden ve dışarıdan, kimsenin önümüzde engel olmasına asla fırsat vermeyeceğiz.

Genç kardeşlerim, tarihimizi çok iyi öğrenin. Tarihimizi öğrenmek esasen kendinizi tanımak, içinizdeki büyük gücün farkına varmak demektir.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın, İstanbul’u henüz 21 yaşındayken fethettiğini de asla aklınızdan çıkarmayın.

Bugün teknoloji alanında yepyeni fetihleri yapacak olanlar da sizlersiniz.

Şimdiye kadar ülkemizde filizlenerek dünyanın dört bir yanına ulaşan ve her birinin değeri 1 milyar doları aşan 6 şirket nasıl çıktıysa birçok yenisini hayata geçirecek olan da yine sizlersiniz.

Bizler ne diyoruz Gençler? “Durmak yok, doğru adımlarla yola devam!” diyoruz.

Öyleyse, yarın değil genç kardeşlerim, hemen şimdi başlasın Türkiye Yüzyılı!

“Bilişim Kenti MERSİN” vizyon projemizin siz gençlerimize, Mersin’imize, bölge illerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Hepinizle gurur duyuyor, her birinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir