ABD’den Çinli şirketlere ‘yaptırım’ incelemesi

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD menşei ürün ve teknolojileri ithal etmesi kısıtlanan Çinli şirketlerin, yaptırımları ihlal edip etmediğini tespit etmek için inceleme yürütüyor.

Raimondo, dün yaptığı açıklamada yönetimin “Çin’deki kötü oyuncularla ilgili” bilgi edinmeye çalıştığını ve bu şirketleri kara listeye ekleyeceğini belirterek, “Çok sayıda inceleme yürütüyoruz” dedi.

“Yaptırımları yakında gevşeteceğimizi öngörmüyorum” diyen Raimondo “Yaptırımlardan kaçmak için yeni şirketler kuruyorlar. Şu an çok agresif ve dikkatli çalışmalar yürütüyoruz,” diye ekledi.

Ticaret bakanı, ihracat kısıtlamalarını ABD ile beraber hareket eden ülkelerin ticaret politikalarına da dahil etmek için müttefik devletlerle görüşmek istediğini de belirtti.

Bir önceki ABD başkanı Donald Trump döneminde kara liste uygulamasını yaygın biçimde kullanmış, Huawei dahil onlarca Çinli şirketin ABD ürünlerini alması yasaklanmıştı.

Trump döneminde başlatılan politikayı sürdüren Biden yönetimi ise, Kasım ayında milli güvenlik ve dışişleri politikalarıyla ilgili endişelerinden ötürü bir düzine şirketi listeye eklemiş, listedeki bazı şirketlerin Çin ordusunun kuantum bilgisayarı teknolojisi geliştirmesine yardım ettiğini belirtmişti.

ABD Aralık ayında Çin askeri tıp akademisi ve kuruma bağlı 11 araştırma enstitüsünü de listeye ekledi.

Raimondo, Apple’ın üretimi Çin dışına kaydırmayı değerlendirdiği yönünde son dönemde yayımlanan haberlere atıfta bulunarak “Bazıları on yıllardır Çin’de üretim yapan başka Amerikalı üreticilerden de aynı şeyi duydum” dedi.

ABD Ticaret Bakanlığı Şubat ayında 33 Çinli kurumu yeni bir listede toplamış, ABD’li şirketlerin bu kurumlara satış yapmadan önce ek prosedürlerden geçmesini zorunlu tutan düzenlemeler getirmişti.

Çin’in Washington elçiliği ABD’nin “geniş yorumlanabilecek ulusal güvenlik kavramına kullanarak devlet yetkilerini suistimal etmek ve Çinli işletmelerin faaliyetlerini her türlü şekilde kısıtlamaya ve bastırmaya” çalışmakla suçlamıştı.

Related Posts

Adalet Bakanlığı, ‘adaletsizlikten’ vazgeçti: Promosyon eşit dağıtılacak

Adalet Bakanlığı, gazetemizde yer alan haber ve sendikaların yansıları üzerine “maaşa nazaran promosyon” uygulamasından vazgeçti. Promosyon tüm …

Suudi petrol devinin kârı yüzde 90 arttı

Suudi petrol devi Aramco’nun çeyreklik kârı yüksek petrol fiyatlarının tesiriyle yüzde 90 artış kaydetti. Şirketin ikinci çeyrekte net kârı 48.4 …

Bakan Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı, 117 milyar euro kazanç sağladı

Bakan Karaismailoğlu, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul Havalimanı’nın toplam yatırım bedelinin 10,25 milyar euro olduğunu …

Kazancı Holding ve iştiraki Aksa Enerji, yönetim kadrosunu Naci Ağbal ile güçlendirdi

Grup, son olarak Naci Ağbal’ı Kazancı Holding ve iştiraki Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı göreviyle kadrosuna dahil etti. Naci …

Bakan Karaismailoğlu: 198 milyar dolar yeni yatırım yapacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Onlar bizim projelerimizi izlemeye devam etsinler. 5’er yıllık planlamalarla demiryolu …

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı azaldı

Petrol alanı hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık datalara nazaran, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 30 Temmuz–5 Ağustos …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.