ABD Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin F-16’ları alması gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada Türkiye ile yaşanan “F-16” krizine de değindi.

AA’nın aktardığına göre Blinken’a, F-16 uçaklarının Türkiye’ye satışı ve Joe Biden yönetiminin Türkiye’nin bu uçakları “ABD’nin müttefikleri ve ortaklarına karşı kullanılmadığından emin olmak için attığı adımlar” soruldu.

Blinken ise “Türkiye’nin, yenilenmiş F-16’ları ve mevcut F-16’lar için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için, ittifak için önemli olduğunu düşünüyoruz” cevabını verdi.

Öte yandan, NATO müttefikleri arasındaki gerilimlerin azaltılması ve gerilime neden olacak eylem veya retorikten kaçınılması için çalıştıklarını ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, Yunanistan veya başka bir NATO müttefikiyle ilgili çabalarımızın odak noktası, tam olarak birbirleriyle uyumlu olmaları için ihtiyaçları olan ekipman ve teknolojiye sahip olmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda, tabii ki aralarındaki herhangi bir anlaşmazlık varsa, sağladığımız herhangi bir ekipman veya teknolojinin bu anlaşmazlıklarda kullanılmamasını sağlıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir