2 çalışandan 1’i yasal sonun üzerinde çalıştırılıyor

Raporda şu ayrıntılar öne çıktı :

Araştırma kapsamında emekçilere “Son 12 ayı düşündüğünüzde iş taleplerini karşılamak emeli ile mesai/vardiya saatleri dışında çalıştınız mı” sorusu yöneltildi. Emekçilerin yüzde 37’si fazla çalışma yaptığını belirtti.

Araştırmaya katılan emekçilere sorulan bir başka soru ise çalışmalarının karşılığında bir fiyatın ödenme durumuna ilişkindi. Fiyatı ödenmeyen lakin müsaade verilenlerin oranı yüzde 3, fazla mesai için ödeme yapılmayan ile müsaade verilmeyenlerin ve fazla mesai fiyatı kısmen ödenenlerin oranı ise yüzde 7 oldu. Böylelikle araştırmaya katılan her 5 personelden sırf biri fazla mesai fiyatı alabilmiştir.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Araştırmaya katılan çalışanlara “Türkiye’de çalışma hayatına dair en değerli sorun nedir?” sorusu yöneltildi. Emekçilerin vermiş olduğu karşılıklara nazaran sırasıyla işsizlik yüzde 71,7, düşük fiyat yüzde 65,2, sigortasız kayıt dışı istihdam yüzde 44,8 ve uzun çalışma saatleri yüzde 42,9 birinci dört kıymetli meseledir.

İşçilerin yüzde 31,8’i Kod-29 ile işten çıkarma, yüzde 30,4’ü işsizlik sigortasının yetersizliği, yüzde 27,7’si iş garantisinin olmaması, yüzde 24,8’i kıdem tazminatının ödenmemesi, yüzde 24,1’i ise emekçi sıhhati ve iş güvenliğinin yetersiz olmasını çalışma hayatında en kıymetli sorun olarak gördüğünü belirtti.

İŞ GÜVENLİĞİ YETERSİZ

Araştırmaya katılan personellere emekçi sıhhati ve iş güvenliği (İSİG) konusuna ait görüşleri soruldu. Buna nazaran personellerin yüzde 18,6’sı işyerinin İSİG tedbirlerini yetersiz bulduğunu belirtti. İşyerindeki tedbirlerin çok kâfi olduğunu söyleyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 13’tür. Çalışanların yüzde 40’a yakını işyerinde alınan tedbirleri kâfi bulmuyor.

FAZLA MESAİ FİYATLARI ÖDENMİYOR

Araştırmaya katılan personellere “Haftalık toplam çalışma müddetiniz fiili olarak ne kadar” sorusu seçenekli olarak soruldu. Personellerin yüzde 24,6’sı haftalık çalışma mühletini 45 saat olarak belirtti.

İşçilerin yalnızca yüzde 1,5’i 30 saatten az ve yüzde 14,6’sı 30-44 saat ortası çalıştığını belirtti.. 46 saat üzerinde çalışan personellerin oranı ise 59,3’tür. Bu durumda Türkiye’de çalışanların büyük kısmının yasal çalışma mühleti olan 45 saatin üzerinde çalışıyor.

İşçilerin sigortalı olma durumuna nazaran haftalık fiili çalışma mühletleri farklılık gösteriyor. İşyerinde sigortalı olarak çalıştığını belirtenlerin yüzde 58,4’ü, sigortasız çalışan personellerin ise yüzde 64’ü 45 saat üzeri çalıştığını söyledi.

Haftalık fiili çalışma müddetinin 45 saatten az olduğunu belirtenlerin oranı sigortalılarda yüzde 15,9 iken sigortasızlarda yüzde 35,8.

Rapora nazaran 5 emekçiden sırf biri fazla mesai fiyatı alabilmiştir.

Related Posts

Ziraî girdi enflasyonu sürat kesmiyor: Yüzde 133

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran Tarım-GFE’de …

Ayçiçek yağı fiyatları düşebilir: Yüzde 50 arttı

Ülkenin en büyük ayçiçeği alıcısı olan Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifinin ayçiçeği fiyatlarını yağ oranlarına nazaran ton bazında 12 bin …

Öğrenci kredilerinde faiz kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yeni Yurtlar Kampüsü’nde 105 Yeni GSB Yurt Binası Resmi Açılış Töreni’nde …

Hollandalı NN Hayat, Fiba ile anlaştı

KERİM ÜLKER Bu yılın başında devlet desteğinin yüzde 30’a çıkarılmasıyla hızla büyüyen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 300 milyar TL fon …

Bakan Karaismailoğlu açıkladı! 3 metro sınırı daha açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Sınırı test sürüşü kapsamında yaptığı açıklamada “Her ay …

Merkez Bankası ağustosta da KİT’lere döviz satmadı

TCMB, temmuzun akabinde ağustosta da KİT’lere döviz satmadı. Banka, birinci 6 ayda KİT’lere 18 milyar dolarlık döviz satmıştı. Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.